1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. KYK Öğrenim Kredisi Alanlar Sigortalı İşte Çalışabilir Mi?
KYK Öğrenim Kredisi Alanlar Sigortalı İşte Çalışabilir Mi?

KYK Öğrenim Kredisi Alanlar Sigortalı İşte Çalışabilir Mi?

Öğrencilerin özellikle yaz tatillerine girerken en çok sorduğu sorulardan birisi de budur. Özellikle henüz yeni kredi almış öğrenciler sigortalı bir işte çalıştıklarında burs ya da kredilerinin ellerinde kalacağını merak etmektedirler.

A+A-

Bu yazı dizimiz de bu soruların tüm cevaplarını bulabileceksiniz.

Kredi ve Yurtlar Kurumu yani KYK eski yönetmeliğinde var olan “minimum asgari ücret düzeyinde aylık ya da herhangi bir ücretle sürekli olarak bir işte çalışan ve bir gelire sahip olan öğrenciler burs sahibi olamazlar.” Tanımı öğrencilerinde ekstra olarak çalışmasına engel olmaktaydı. Yani eğer sürekli olarak bir sigortalı işte çalışırsanız KYK bursunuz kesilebilir ya da hiç alamazdınız.

Fakat değişen yönetmelik neticesinde ister part–time ister tam zamanlı olarak asgari ücret ya da fazlası bir ücretle çalışmanız herhangi bir şekilde burs durumunuzu etkilememektedir. Bu konuda tek problem eğer öğrenci mevcut brüt asgari ücretten aşırı fazla bir ücrete çalışır ya da sigorta primi asgari ücretin çok çok üzerinde yatırılırsa KYK tarafından bu durum öğrencinin maddi durumunun iyi olduğunu hakkında bir izlenim oluşturabilir ve bursunuzun kesilmesine sebep olabilir.

Sigortalı İşte Çalışanlar Burs Başvurusu Yapabilir Mi?

Bu sorunun cevabı yönetmeliğe göre hayırdır. Çünkü yönetmelikte belirtildiği üzere herhangi bir şekilde maaş alan ve SGK primleri ödenen bir öğrenci devlet bursundan yararlanamaz. Bir ihtimal diğer özel burslara başvurabilir ve şanslarını deneyebilirler. Fakat çalışan öğrencilerin burs başvuruları dikkate alınmayacaktır.

İşsizlik Maaşı Kesilir Mi?

Üniversite öğrencileri işlerini bırakıp okula başladıklarında ilgili yönetmelikte bulunan işsizlik sigortası alamayacaklar listesinde bulunmadıklarından hakları olan işsizlik maaşını alabileceklerdir.

Bunun sebebi ise üniversite hayatına atılacak bir öğrencinin keyfi olarak değil zorunlu olarak bu durumda olmasıdır. Bu durumda işsizlik maaşı almasına engel değildir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.