KYK Öğrenim ve Katkı Kredisi Borçlarının Silinmesi Talebi TBMM’de

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. Ekim 2019 itibarıyla sunulan kanun teklifi ile KYK kredi borçlarının silinmesi talep ediliyor.

56710
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Ekim 2019’da TBMM’nin açılmasıyla birlikte öğrenim ve katkı kredisi borcu olan kişilerin borçlarının silinmesi için yeni kanun teklifi de verildi. TBMM’ye sunulan teklifte Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılması isteniyor. Bu kapsamda da öğrenim ve katkı kredilerinin silinmesi talep ediliyor. Kanun teklifinin neden ve ne için verildiğine dair açıklamalar ve gerekçeler şu şekildedir:

Bilindiği gibi milyonlarca üniversite mezunumuz işsiz. İş bulamayan üniversite mezunları eğitimlerinin ardından bir de Kredi Yurtlar Kurumu’ndan aldıkları kredi borçları nedeniyle mağduriyet yaşıyor. Üniversite öğreniminin ardından uzun süre işsizlik yaşayan, iş bulduktan sonra da güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle mağdur olan üniversite mezunlarımız kredi borçları nedeniyle adeta kabus yaşıyor. 4 üniversite mezunu gençten en az birinin işsiz olduğu göz önüne alındığında işsiz üniversite mezunu sayısı 1 milyonu geçmektedir.

TÜİK’in açıkladığı 2019 iş gücü istatistiklerine göre, genç işsizlik oranı yüzde 18,6’dan yüzde 26,7’e yükselirken, Türkiye’de son 10 yılda öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen öğrencilerin sayısı 5 milyona ulaşmıştır.

Borcunu ödeyemeyen 280 bin üniversite mezununun yasal işlem yapılması için Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirildiği anlaşılmıştır.

KYK ÖĞRENİM VE KATKI KREDİ BORÇLARININ SİLİNMESİ NEDEN İSTENİYOR?

Kanun Teklifi, iş kaygısı taşıyan, aile kurma telaşı yaşayan ve ağır ekonomik koşullarla mücadele etmek zorunda kalan üniversite mezunlarının KYK borçlarının silinerek, sorunun çözümüne yöneliktir.

YÜKSEKÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 7- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte öğrenim ve katkı kredisi borcu olan kişilerin borçları silinir. Kredi borçlarına ilişkin daha önce yaptığı ödemeler iade edilmez.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!