1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Lisans Mezunu KPSS'ye Ortaöğretim Mezunu Girebilir Mi? Atanabilir mi?
Lisans Mezunu KPSS'ye Ortaöğretim Mezunu Girebilir Mi? Atanabilir mi?

Lisans Mezunu KPSS'ye Ortaöğretim Mezunu Girebilir Mi? Atanabilir mi?

Bazı adaylar ise Üst öğrenimlerinden işe girme imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle; KPSS'ye Önlisans veya Ortaöğretim mezunu olarak girdiler. Peki; Lisans

A+A-

KPSS Sınav sonuçları açıklandı. 2014 KPSS Ortaöğretim, 2014 KPSS Önlisans ve 2014 KPSS Lisans sınavları yıl içerisinde yapıldı ve sonuçları açıklandı. Bazı adaylar ise Üst öğrenimlerinden işe girme imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle; KPSS'ye Önlisans veya Ortaöğretim mezunu olarak girdiler. Peki; Lisans veya Önlisans Mezunu Bir aday KPSS'ye Ortaöğretim mezunu olarak girerse, Yani açıkçası Aslında Üst Öğrenimini saklayıp bir alt öğrenimden sınava girerse atanabilir mi?

Cevabı size kısa yoldan vermek isteriz. Hayır atanamaz. Bu durumla ilgili Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Kararı Bulunuyor. Karar 1996 Yılında liseden mezun olan ve 2003 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi lisans öğrenimini tamamlayan, Ortaöğretim mezunu olarak 2004 yılında girdiği KPSS Puanı ile atanan bir kişi ile alakalı. Kişi Lisans mezunu olmasına rağmen Ortaöğretim mezunu olarak girdiği 2004 KPSS'den 71.767 puan aldı. KPSS Sonuç belgesi ile zabıt katipliği için başvuruda bulundu. Sözlü ve uygulamalı sınavı geçtiğinden Kastamonu Adliyesine açıktan ve aday zabıt katibi olarak göreve başladı.

Kişinin Asalet tasdiki sırasında KPSS'ye girdiği tarihte 4 yıllık fakülte mezunu olmasına rağmen bu durumunu gizleyerek sınava ortaöğretim mezunu olarak girdiği ortaya çıktı. 2004 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Kılavuzunda, sınav tarihinden önce mezun olmuş olanların bir alt öğrenim düzeyinden sınava girmeleri halinde bu sınavın sonucuna göre atamalarının yapılmasının mümkün olmadığı belirtiliyor. Burada amaç aynı öğrenim düzeyindekiler arasında fırsat eşitliğinin hayata geçirilmesi fakat fırsatların eşitliği bu durumda bozulmuş oluyor.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Kararında; Sözlü ve uygulamalı sınavı geçtiğinden Kastamonu Adliyesine açıktan ve aday zabıt katibi olarak atanmasında Ortaöğretim KPSS Sonuç belgesinin kullanıldığının, Sonuç belgesi olmadan zaten zabıt katipliği için başvuruda bulunamayacağının da altı çizildi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Kararı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.