Lisans Mezunu Olanlar Zabıt Katibi Olabilir mi?

Farklı meslek gruplarına sahip birçok kişi devlet kamu ve kurumlarında memur olarak görev almak istemektedir. Ancak her meslek grubuna dair atamalar çok sık gerçekleşmediği gibi, yeterli sayıda kadro da bulunmamaktadır.

76672
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu durumda, bu kişiler farklı mesleklere yönelerek sınavlara hazırlanmakta ve diğer kamu personeli olarak çalışabilecekleri meslekleri değerlendirmektedirler. Lisans mezunu kişilerin de en merak ettikleri konulardan biri zabıt katibi olup olamayacaklarıdır. Zabıt katipliği son yıllarda kişilerin çok sık tercih ettikleri bir meslek olup çeşitli sınavlara girmek ve başarılı olmak gerekmektedir.

Lisans Mezunu Olanlar Zabıt Katibi Olabilir mi?

Lisans Mezunu Olanlar Zabıt Katibi Olabilir mi?
Lisans Mezunu Olanlar Zabıt Katibi Olabilir mi?

Adalet Bakanlığı bünyesinde, her sene binlerce zabıt katibi alımı gerçekleştirilmektedir. Devlet kurumlarında memur olarak görev almak isteyen kişilerin yakından takip ettiği bu alımlarda, belirli genel ve özel şartlar bulunabilmektedir. Belirtilen şartları sağlayan kişilerin, lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunu olmaları yeterli olmaktadır. Bu mezuniyetlerden herhangi birine sahip olan kişiler zabıt katipliği için başvuruda bulunabilmektedirler. Dolayısı ile lisans mezunlarının zabıt katibi olmaları için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?
Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Mesleğin icra edilmesine yönelik çeşitli zorlukları barındıran zabıt katipliğine başvurabilmek için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar arasında;

  • Mezuniyet durumu,
  • Yaş sınırı,
  • Çift senelerde girilen KPSS sınavından alınan geçerli bir puan olması gerekmektedir.

Alımların gerçekleşmesinden önce belirtilen genel ve özel şartlarda, bu kişilerde aranan özellikler net bir şekilde belirtilmektedir. Genel itibari ile aranan şartlar değerlendirildiğinde, TC vatandaşı olunması gerektiği bilinmektedir. Ayrıca, KPSS sınavından en az 70 puan alınmış olması gerekmektedir. Başvuru yapan kişilerin 35 yaşını doldurmamış olmalarıda önemli bir şarttır. En az ortaöğretim düzeyinde bir eğitim mezuniyeti olması da şartlar arasındadır. Ayrıca askerlik şartı, vatandaşlık haklarından mahrum olmama, fiili ehliyet şartı gibi şartlar da genel şartlar arasında yer almaktadır.

Zabıt Katipleri Ne İş Yapar?

Adalet Bakanlığı kapsamında istihdam edilen zabıt katipleri, mahkeme salonlarında görevlendirilmektedirler. Bunun yanında bu kişiler adliyeler ve bakanlık merkez teşkilatında da görevlendirilerek farklı görevleri icra edebilmektedirler.

Nasıl Katip Olunur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Lisans Mezunu Olanlar Zabıt Katibi Olabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!