Lise Dönem Sonu Ortak Sınavlardaki Değişikliğin Ayrıntıları

Liselerde Uygulanmakta Olan Sınavlar ve Ortak Sınavlarla İlgili Öğrencilerin ve Öğretmenlerin Bilmesi ve Uygulaması Zorunlu Olan Tüm Bilgiler.

12336
Daha Fazla Göster

2015-2016 Eğitim Öğretim yılında 1. Dönemin son ayına girilirken liselerde devam başlayan veya devam etmekte olan sınavlar ile ilgili bazı hükümler geçen seneki yönetmeliğe göre değişti.

Daha önce ders saatine göre 2 veya 3 sınav yapmak zorunlu idi. Geçen sene yayınlanan yönetmelikte ders saatine bakılmaksınız tüm derslerden 2 sınav sadece zorunluluğu getirilmişti. Öte yandan iki sınav sonucunda da başarısız olan öğrenci 3. Yapılacak sınava girme zorunluluğu bulunmakta idi ve ilk iki sınavda da başarılı olsa bile notunu yükseltmek için 3. Sınava dilekçe ile istekte bulunarak girebiliyordu.

Bu yıl sistem tekrar değiştirilerek 3. Sınava başarısız olsa dahi girme zorunluluğu kalktı. Yani ilk iki sınavda başarısız olan öğrencinin 3. Sınava girme zorunluluğu bulunmamakta. 3. Sınava girmek isteyen herhangi bir öğrenci dilekçe vererek belirtmek zorunda olacak. Başarılı veya başarısız olması değil öğrencinin sınava girmek istemesi esas alınacak.

İlk iki sınavda da başarısız olan öğrenci 3. Sınava girmek istemez ise haliyle kalmış olduğundan başka bir hak olmayacak.

50 ortalamanın altında kalan öğrenci 3. Sınava girme zorunluluğu kalktı. Bu konu ile ilgili olarak eski ve yeni hükümler şu şekilde;

2014-2014’te uygulanan eski hüküm:

Yazılı sınavlar ve diğer değerlendirmeler sonunda başarısız dersi bulunan öğrenciler için her bir dersten dönem sonunda ayrıca ortak bir sınav daha yapılır.

Bu sınava isteyen başarılı öğrenciler de girer ve sınavdan alınan puan diğer puanlarla birlikte dönem puanının hesaplanmasında aritmetik ortalamaya dahil edilir şeklindeydi.

2015-2016’da Uygulanan yeni hüküm:

Yazılı sınavlar ve diğer değerlendirmeler sonunda başarısını yükseltmek isteyen öğrenciler için dönem sona ermeden her dersten ayrıca ortak bir sınav daha yapılır. Bu sınavlardan alınan puan diğer puanlarla birlikte dönem puanının hesaplanmasında aritmetik ortalamaya dahil edilir. Sınava girmek isteyen öğrencilerin yazılı başvurusu alınır. Başvuruda bulunup da sınavlara katılmayan öğrenciler hakkında 48 inci maddenin ilgili fıkra hükümleri uygulanır.” denilmekte.

3. sınava önceden uygulanan sistemde performans notlarından sonra öğrencinin 50 ortalamanın üstünde veya altında olduğu belli olmaktaydı. Yeni sistemde yine performans notlarından sona öğrencinin başarısı belli olmakta. Tek fark 3. Sınava girmek mecburiyeti kalktı. Başarılı veya başarısız olsun kim 3. Sınav için başvuru yaparsa girebilecek.

Dolayısıyla liselerde yapılan sınavlarla ilgili olarak durum bundan ibarettir ve hükümler gereği her şey açık ve nettir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Lise Dönem Sonu Ortak Sınavlardaki Değişikliğin Ayrıntıları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!