1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Lise KPSS İçin Alınan Ücretlerle Daha Çok Memur Alınabilirdi
Lise KPSS İçin Alınan Ücretlerle Daha Çok Memur Alınabilirdi

Lise KPSS İçin Alınan Ücretlerle Daha Çok Memur Alınabilirdi

Merkezi atamalarda açılan kadro sayısı adayları isyan ettiriyor. Milyonlarca adayın başvurduğu KPSS ortaöğretim başvuru ücretleri ile daha çok memur alımı yapılabileceği görülüyor. Lise mezunu KPSS adayları kadro sayısının artmasını istiyor.

A+A-

Son yıllarda merkezi memur atamaları için açılan kadro sayıları, adayları isyan ettiriyor. KPSS lise, lisans ve önlisans başvuruları, her bir oturum için milyonları bulurken açılan kadrolar yüzler ile ifade ediliyor. Yüzde 1-2 gibi atanma şansları bulunan milyonlarca aday bu sayılara tepki gösterirken, sınav ücretlerinin yüksekliği de dikkat çekiyor.

Biz konuyu KPSS ortaöğretim oturumu ve lise mezunu kadrolar özelinde ele alacağız. Ancak bu sadece bir örnek seçimidir. Yoksa lisans ve önlisans mezunları için de kadro sayısı son derece az, mezun sayısı son derece fazla ve atanamayan aday sayısı milyonlarla ifade edilecek seviyededir.

2016 KPSS ortaöğretim oturumuna başvuran aday sayısı, ÖSYM verilerine göre 3.498.284 olarak açıklanmıştır. 2016 yılında başvuru ücreti olarak ise her adaydan 55 TL ücret alındı. Bunun dışında şifre alma bedeli, internetten başvuru yapmayanlardan alınan hizmet bedeli gibi ücretler hesabın dışında tutulmuştur.

KPSS’ye başvuran 3 milyon 498 bin 284 adaydan alınan başvuru ücreti, 192.405.620 TL olarak görünüyor. ÖSYM’nin sınav için personel harcamaları, kağıt ve ulaşım masrafları gibi bedeller çıkarıldığında bunun 100 milyon TL’ye düşeceği düşünülerek hesaba devam ediyoruz. 92 milyon TL’nin fazlasıyla artırılmış bir sayı olduğunu da ekliyoruz.

Lise mezunu, göreve yeni başlayan memurların aylık ortalama maaşları, SGK prim giderleri ve diğer masrafları için 6000 TL gibi yüksek bir ortalama belirleyelim. Bu sayı 12 ile çarpıldığında 72.000 TL bir memurun aylık kuruma bedeli olarak görünüyor. Sınavdan elde edilen 100 milyon TL, bu sayıya bölündüğünde 1.388 çıkıyor. Bu sayı ÖSYM’ye verilen KPSS başvuru ücretleriyle; 1.388 personelin bir yıllık giderlerinin fazlasıyla karşılanabileceğini gösteriyor.

Peki 2016 KPSS puanı ile kaç merkezi memur ataması yapıldı? Merkezi atamalarla 2016/2’de 151, 2017 yılında 232 ve 208, 2018/1 ile ise sadece 80 memur alındı. Toplamda bu sınav ile 671 kişinin merkezi atama ile memur olması sağlandı.

Bu hesaplama tam olarak doğru veriler içermeyebilir. Burada dikkat çekilmek istenen noktaya bakılmalıdır. Dikkatleri milyonlarca kişinin başvurusunun kabul edildiği, sadece kamu personeli olmanın amaçlandığı bir sınav puanı ile sadece yüzlerce kişinin bu amacının gerçekleşmesine çekmek istiyoruz. İnsanların hayalleri ile oynanmamalı, az kadro verilecekse bile işsiz vatandaşlara bir de başvuru ücreti yükü verilmemelidir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler