1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. Liselere Sınavla Merkezi Yerleştirme Nasıl Yapılacak
Liselere Sınavla Merkezi Yerleştirme Nasıl Yapılacak

Liselere Sınavla Merkezi Yerleştirme Nasıl Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2018-2019 eğitim öğretim yılı için merkezi sınavla liselere öğrenci alımına dair yönergeyi yayımladı. Merkezi yerleştirmenin sınavla nasıl olacağına dair detaylar belli oldu. İşte liselere sınavla geçişin detayları.

A+A-

2018-2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla liselere yerleştirme merkezi sınav ile belirli kriterler dahilinde yapılacaktır. MEB tarafından yayımlanan liselere geçiş yönergesi gereği aşağıdaki detaylar oldukça önemli ve bu çerçevede uygulanacaktır.

Merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okullara yerleştirme; Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacaktır.

Merkezi sınav puanı eşit olursa uygulanacak diğer koşullar! Merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde; Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılır.

2018-2019 eğitim öğretim yılı için liselere yerleştirme merkezi sınav ile birlikte yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre yapılacaktır.

Ortaokul başarı puanı (OBP): Ortaokulun 6, 7 ve 8’inci sınıf seviyesinde alınan yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasını ifade etmektedir!

Merkezi Sınav nasıl uygulanacak? Merkezi Sınav, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşur. Sözel bölümde, Türkçe, din kültürü ve ahlâk bilgisi, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil; sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri alanlarından sorular yer alacaktır.

Sınav aynı gün içerisinde iki oturum halinde uygulanacaktır. Sınav tarihi, yeri, uygulanması ve diğer hususlar her yıl Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanacak kılavuzda belirtilecektir.

Liseye geçişte merkezi sınav soruları, 8’inci sınıf Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil derslerinin öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç becerileri ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte hazırlanacaktır.

Merkezi Sınav nedir? Resmî ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerinin (GEM) 8’inci sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirilmesi amacıyla MEB tarafından gerçekleştirilen sınavdır.

Merkezi Sınav Puanı (MSP) nedir? Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci yerleştirmede kullanılan Bakanlıkça yapılan merkezi sınav puanı demektir.

Merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okullar hangileridir? Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarını ifade etmektedir. Liseye geçişle ilgili yönergenin tam metni için TIKLAYINIZ. Liselere Sınavsız Yerel Yerleştirme Nasıl Yapılacak haberimiz için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler