1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Liselere Sınavsız Yerel Yerleştirme Nasıl Yapılıyor
Liselere Sınavsız Yerel Yerleştirme Nasıl Yapılıyor

Liselere Sınavsız Yerel Yerleştirme Nasıl Yapılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) gelecek eğitim-öğretim yılı itibarıyla liselere sınavsız geçişle ilgili detayları belirleyen yönergeyi yayımladı. Buna göre hangi liselere sınavsız geçiş yapılacak. İşte detaylarıyla liseye geçişte sınavsız yöntem!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığında 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme iki türlü olacaktır. Ortaöğretim kurumlarına resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitiren öğrenciler, kayıt alanı, bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda sınavlı veya sınavsız olarak yerleştirilir. Sınavsız yerleştirme ile ilgili detaylar şu şekildedir.

Yerel Yerleştirme yöntemine göre sınavsız liseye geçiş yapılmasına dair detaylar şu şekildedir; Sınavsız öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince belirlenen ortaöğretim kayıt alanları içindeki sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına belirlenen kontenjanlara göre yapılır.

Yerel Yerleştirme işlemleri, okulun bağlı bulunduğu genel müdürlük ile il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sorumluluğunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülecektir.

İkametgaha göre yerleştirme kriterleri nasıl olacak? Yerel yerleştirme, ortaöğretim kayıt alanı, okulların türü, okulların kontenjanı, okulların bulundukları yer, okulların pansiyon durumu ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin okullarda bulunuşlukları, tercihler, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılır. Sınavsız öğrenci alan okullara geçişle ilgili usul ve esaslar kılavuzla belirlenir.

Liseye geçişle ilgili yönergenin tam metni için TIKLAYINIZ. Liselere Sınavla Merkezi Yerleştirme Nasıl Yapılacak haberimiz için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler