1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Lunaparklar’ın Ne Zaman Açılacağına Karar Verildi!
Lunaparklar’ın Ne Zaman Açılacağına Karar Verildi!

Lunaparklar’ın Ne Zaman Açılacağına Karar Verildi!

Lunapark ve Tematik parklar, sosyal mesafenin korunması, hijyen ve maske takmak koşuluyla 6 Temmuz tarihinden başlayarak tekrar faaliyete geçebilecek.

A+A-

İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliğine gönderdiği genelgede konu “Lunapark ve Tematik Parklar için alınması gereken tedbirler” idi.

Bu genelgede, Dünya Sağlık Örgütü’nce küresel bir pademi kategorisinde duyurulan yeni tip koronavirüsün Türkiye’de daha fazla yayılım göstermemesini sağlayabilmek adına öncesinde valiliklere gönderilmiş olan genelge ile “Lunapark ve Tematik Parklar” gibi eğlence merkezlerinin etkinliklerine geçici olarak son verildiği hatırlatması yapıldı.

İçinde bulunulan kontrollü sosyal yaşam sürecinde ise pandemi ile mücadelenin genel kuralları olan sosyal mesafe, hijyen ve maske kuralları ile birlikte her bir etkinlik alanı/iş kolu için uyulması gerekli olan tedbirler ayrı olarak belirlenerek yeniden faaliyet göstermeleri sağlandığı belirtildi.

Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı’nın 02 Temmuz yazısına ek olarak Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberine “Lunapark ve Tematik Parklarda Alınacak Önlemlerin” eklendiği ifade edildi.

Lunapark ve Tematik Parkların 6 Temmuz 2020 tarihinden başlayarak, gezici olmamak (2020 senesi süresince yalnızca 1 yerde etkin olmak) şartı ile genelgede yayınlanan kurallara uyarak faaliyete başlayabilineceği söylendi.

Genelge içeriğinde, lunapark ve tematik parklarda uygulanması gerekli olan önlemler de şöyle sıralandı:

  • Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanmış olan yazı ile bildirilen, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin “Lunapark ve Tematil Parklarda Uygulanması Gerekli Olan Tedbirler” adıyla belirlenmiş olan önlemler harfiyen uygulanacak.
  • Ziyaretçilerin hijyen, maske takma ve sosyal mesafeyi korumalarına yönelik gereken önlemlerin uygulanması sağlanacak.
  • Giriş ve çıkışlar bireylerin temas etmesine izin verilmeyecek bir düzende ayarlanacak. Girişlerde gelen kişiler sıra ile içeri girebilecek ve sırada da durmaları gereken yerler sosyal mesafe kuralı uyarınca (en az 1 metre) yapılacak.
  • Lunapark ve tematik parklarda bulunan eğlence aralarının başlangıç ve bitiş zamanlar kalabalık oluşmaması adına birbirlerinden farklı olacak bir biçimde ayarlanacak.
  • Çalışanlara Covid-19’ un bulaşma yolları ve virüse yakalanmamak için alınması gereken tedbirler konusunda eğitim sağlanacak.
  • Lunapark ve tematik parkların içerisindeki mesire bölgeleri, restorantlar, kafeler ve diğer işletmeker kendi alanları ile ilgili genelge ve önlemlere uygun olarak çalışmak zorunda olacak.
  • Koronavirüs pandemisine karşı alınması gereken önlemlerin uygulanmasından sorumlu olan denetim ekiplerinin haberleşme içerisinde bulunacağı, işletmenin virüs sorumlusu görevlendirilecek.

Valilik/Kaymakamlıklar tarafından, lunapark ve tematik parkların yeniden etkinliklerini genelgede belirtilmiş olan kurallar uyarınca devam ettirmekeri adına Umumi Hıfzısıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeler uyarınca gereken kararlar verilecek.

İl/İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurallar kararları uyarınca etkinliğe başlayacak olan lunapark ve tematik parkların en az haftada bir kere denetimi yapılacak. Önlemlere uymayan işletmeler ile ilgili Umumi Hıfzısıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası kesilecek, aykırılığın vaziyetine göre Kanunun ilgili maddeleri uyarınca işlem başlatılacaktır. Konusu suç olan davranışlara yönelik Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi gereğince gerekli olan adli süreç başlatılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.