1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Maaş Alamadığı İçin İstifa Edene Kıdem Tazminatı
Maaş Alamadığı İçin İstifa Edene Kıdem Tazminatı

Maaş Alamadığı İçin İstifa Edene Kıdem Tazminatı

Yargıtay, Kötü Çalışma Şartları ve Maaşını Alamadığı İçin İstifa Eden İşçiye Kıdem Tazminatı Ödenmesi Gerektiğine Hükmetti.

A+A-

Yargıtay, kötü çalışma şartları ve maaşını alamadığı için istifa eden işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Haklı bir sebebi olmadan işten istifa eden işçi kıdem tazminatı alamaz. Fakat haklı bir sebep göstererek işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanır. Kayseri’de açılan davada Yargıtay kararıyla da kesinleşmiş oldu.

Kayseri’de bir şirkette tanıtım ve pazarlama müdürü olarak çalışan biri, alacaklarının ödenmemesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmemesi sebebiyle iş sözleşmesini tek taraflı feshetti. Ve iş mahkemesine alacak davası açtı. İş mahkemesinden kıdem tazminatı alamayan işçi kararı temyiz etti.

Dava dosyasını değerlendiren Yargıtay 22. Hukuk dairesi, davacının iş sözleşmesinin, işveren tarafından haklı bir neden olmadan feshedildiğini kıdem ve ihbar tazminatı ile bir kısım işçilik alacaklarının tahsilini istediğini belirtti.

Dosyadaki bilgilere göre çalışma şartlarının iyileştirilmediğinin sabit olduğu, ödenmeyen işçilik alacakları olduğu gerekçesiyle sözleşmesini haklı nedenden ötürü feshettiği anlaşıldı.

Davacının kıdem tazminatı alacağına hükmedilmesi gerekirken kararın hatalı olduğu ve bozmayı gerektiği belirtildi.

Yargıtay 22. Hukuk dairesinin aldığı bu karar emsal teşkil edecektir. Yani işçi haklı sebep göstererek işten ayrılsa dahi kıdem tazminatı alabilecektir.

Haklı sebep olarak birkaç örnek verecek olursak; prim, fazla mesai, hafta tatili ve resmi tatil gibi alacakların ödenmemesi, SSK primleri gerçek ücretten ödenmemesi, sigortanın geç bildirilmesi, eksik yatırılması, askerlik nedeniyle işten ayrılma, kadınlar için evlendiği tarihten sonraki 1 yıl içinde işten ayrılması gibi sebeplerden ötürü kıdem tazminatı alınabilir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.