1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Mahkeme 2000 Sonrası İntibak Kararını 29 Nisan 2015'e Erteledi
Mahkeme 2000 Sonrası İntibak Kararını 29 Nisan 2015'e Erteledi

Mahkeme 2000 Sonrası İntibak Kararını 29 Nisan 2015'e Erteledi

İşçi, Memur, BAĞ-KUR Emeklileri Derneği tarafından açılan dava ile 200 yılı sonrası emekli olanların emekli maaşlarına intibak düzenlemesi...

A+A-

Hatırlayacağınız gibi 2000 yılı öncesi emekli olan birçok emeklinin maaşında intibak düzenlemesi ile 50 TL ile 350 TL arasında bir yükseliş söz konusu olmuştu. Emekli maaşlarına yapılan bu düzenleme sadece SSK emeklilerini kapsamıştı. Bu doğrultuda 1 Ocak 2000 tarihi dâhil olmak üzere bu tarih sonrası emekli olanlar intibak düzenlemesinden faydalanamadılar.

İşçi, Memur, BAĞ-KUR Emeklileri Derneği;  İMBED tarafından 2000 yılı sonrası emekli olanların emekli maaşlarında intibak için dava açtı. Geçtiğimiz günlerde dava itiraz nedeniyle 29 Nisan 215 tarihine ertelendi. Eğer dava sonuçlanır ve lehe karara bağlanırsa bu durum 2000 yılı sonrası emekli olanların umutlarını tekrardan yeşertecek. Kararın olumsuz olması durumunda ise konu Anayasa Mahkemesi AYM’ye bireysel başvuru yapıla bilinecek. İntibak söz konusu olursa yine 2000 yılı sonrası emekli olanların emekli maaşlarında 350 TL’ye kadar artış söz konusu olabilecek.

Şimdi emekli olan veya emekli olmayan birçok kişinin aklına, intibak nedir gibi bir soru gelebilir Şimdi en anlaşılır şekilde bunu cevaplayalım.

İNTİBAK NEDİR?

İntibak aslında Türk Dil kurumunun tanımına göre; Uyum anlamına ve iki şeyin ölçülerinin tutması manasına geliyor. Emekli olanların pür dikkat beklediği intibak aslında geçmiş yıllarda emekli aylığı hesaplaması yapılırken dikkate alınmayan refah artışı unsurunun emekli maaşları hesaplanırken dikkate alınmaya başlamasıdır. Buda düşük emekli maaşı alan kişiler için yaşadığı mağduriyetin çözümü oluyor.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler