1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Mahkeme, Okul Müdürün Göreve İadesine Esastan Karar Verdi
Mahkeme, Okul Müdürün Göreve İadesine Esastan Karar Verdi

Mahkeme, Okul Müdürün Göreve İadesine Esastan Karar Verdi

Türkiye geneli görevden alınan okul müdürlerinin göreve iadeleri için açtığı davalar çığ gibi büyümeye devam ediyor.

A+A-

Türk Eğitim Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine ilişkin Yönetmelik kapsamında Okul Müdürlerinin değerlendirmesi sonucu görevden alınmasına ilişkin açılan davalarda bölge idare mahkemlerince yürütmeyi durdurma kararı çıkmaktadır.

Sadece Adana İlinde görevden alınan okul müdürlerinin yürütmenin durdurulması istemiyle açmış olduğu 13 davada idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.Ve son olarak Kayseri 1. İdare Mahkemesi dava konusu işlemi esastan iptal kararı verdi.

Davayı esastan inceleyen Kayseri 1. İdare Mahkemesi,yürütmenin durdurulması istemi hakkında karar verilmeksizin ; “Davacının başarısızlığına ve yetersizliğine ilişkin değerlendirmeler yapılmasına karşılık bu değerlendirmenin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine uygun olmadığı ve bu haliyle objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olduğu sonucuna varıldığından tesis edilen işlemde hukuka uyarlık görülmediği   gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline esastan karar vermiştir.

Türkiye geneli bir çok idare mahkemelerince okul müdürlerinin göreve iadesi için açmış olduğu davalarda yürütmeyi durdurma kararı çıkması sonucu MEB'in önümüzdeki günlerde izleyeceği tavır merak konusu.MEB bu davaları dikkate alıp okul müdür atamalarını iptal edebilir.

Kayseri 1.İdare Mahkemesinin Esastan İlk İptal Kararı İçin TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.