1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Mahkeme Sağlık Personeli'nin Özelde Çalıştığını Memuriyete Saydı
Mahkeme Sağlık Personeli'nin Özelde Çalıştığını Memuriyete Saydı

Mahkeme Sağlık Personeli'nin Özelde Çalıştığını Memuriyete Saydı

Mahkeme hemşirenin özelde çalıştığı dönemini görev yaptığı işyerinin hemşire olarak çalıştığına dair yazı vermemesine rağmen memuriyetten saydı.

A+A-

Mahkeme hemşirenin özelde çalıştığı dönemini görev yaptığı işyerinin hemşire olarak çalıştığına dair yazı vermemesine rağmen memuriyetten saydı.  Mahkeme nöbet çizelgesi fotokopisini ve kimlik kartını yeterli gördü.

Memuriyete başlayan sağlık çalışanları daha önceki çalışma yaşamlarında sağlık hizmetlerinde çalışmışlar ise bu çalıştıkları süreyi memuriyetlerine belgelemek suretiyle saydırabilmektedirler.

Fakat bazı şirket ve kurumların gerekli yazıyı vermemesinden dolayı mağduriyetler yaşanmaktaydı.

Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda İzmir 2. İdare Mahkemesi örnek bir karara imza atarak bu mağduriyeti sonlandırdı.
İzmir'de görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesinin daha önce çalıştığı özel şirket bünyesinde servis elemanı olarak görev yaptığı gerekçesiyle memuriyete saydırma talebinin idare tarafından reddedilmesi üzerine dava açıldı.

İzmir 2. İdare Mahkemesi vermiş olduğu kararında; Türk Sağlık-Sen üyesi hemşirenin özelde görev yaparken, isminin yazıldığı hemşire nöbet çizelgesi ve Personel kimlik kartında unvanının hemşire olarak gösterildiğini belirterek, söz konusu belgelerle davacının hemşire olarak çalıştığının anlaşıldığına dikkat çekti.

Mahkeme, kişinin çalıştığı sürelerin memuriyette değerlendirilmesi talebine rağmen, idarenin aksi yöndeki kararının hukuka uyarlılığının bulunmadığına hükmederek iptaline karar verdi. Görev yaptığı sürelerin memuriyete eklenmesine hükmetti.

Kararla ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci " Kanunda açıkça hüküm bulunmasına rağmen özelde çalışılan sürelerin memuriyete eklenmesinde sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle bazı şirketler eski çalışanlarının bu taleplerini karşılamada sorunlar yaşanmasına neden oluyor ve sağlık hizmetlerinde çalıştıklarına dair yazı vermiyorlar. Şirketler kapanmış olabiliyor. Bu mahkeme kararında şirketin resmi yazısı dışındaki başka belgelerinde geçerli sayılması oldukça önemli ve çalışanların ispat için işlerini kolaylaştıran bir gelişme olmuştur. Umarız idareler bu kararda yer alan bu hususa dikkat ederek çalışanların taleplerini yerine getirirler" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.