Mahkemeden emsal teşkil edecek mazeret atama kararı

Üniversite Hastanesinden Sağlık Bakanlığı'na sağlık özrü nedeniyle naklen ataması yapılmayan sağlık teknisyeni muvakafat verilmemesi işlemini durdurdu. Mahkeme mazeret atamasının yapılmasına karar verdi. İşte dava konusu tam metni ve ve mahkeme kararı.

24568
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesinde Sağlık Teknisyeni olarak görev yapan davacının, annesinin sağlık özrü nedeniyle Sağlık Bakanlığı emrine naklen atanmasına muvafakat verilmemesine ilişkin olarak annesinin Ankara ilinde ikamet ettiği ve engelli olması nedeniyle kendisinin desteğine muhtaç durumda olduğu, annesi ile ilgilenmesi nedeniyle Ankara’ya günlük gidiş geliş yaptığı, aile bütünlüğünün korunmasının Anayasal zorunluluk olduğu, idarenin işleme dayanak olarak gösterdiği hizmete ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle soyut ve hukuka aykırı olduğu bu kararın iptali istemi ile dava açtı.

Savunma yapan Hastanenin savunması şu şekildedir: Davacının atanmasına muvafakat verilmesi konusunda idarenin takdir yetkisinin olduğu, davacının görev yaptığı birimde hizmetine ihtiyaç duyulduğu belirtilerek davanın ve yürütmenin durdurulması isteminin reddi gerektiği savunmasını yaptı.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından verilen ve dava dosyasında bir örneği bulunan engelli sağlık kurulu raporunda davacının annesinin “orta-ileri düzeyde demans – aizheimer hastalığı” nedeniyle % 73 oranında engelli olduğunun belirtildiği ve bu haliyle davacının annesinin sağlık durumunun “Sağlık Bakanlığı ve ağlı Kuruluşlar Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin Sağlık Mazereti Nedeniyle Atama” başlıklı maddesinde yer alan hüküm gereği nakil talebinde bulunabilmeleri için getirilen sağlık özrü kapsamında olduğu anlaşıldığından, davacının özür durumuna dayalı nakil isteğinin değerlendirilmesi suretiyle kabulü yerine reddi yolundaki dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna varıldı.

Mahkeme kararında dava konusu işlemin iptaline karar verdi ve dava giderlerinin idareden alınarak davacı Sağlık Teknikerine verilmesine karar verdi. Davanın tam metni için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mahkemeden emsal teşkil edecek mazeret atama kararı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!