Mahkemelerde Yeni Dönem! E – Duruşma Geliyor!

Adalet Bakanlığı, avukatların video konferans yöntemi ile duruşmalara katılabilmesi adına E - Duruşma sistemini faaliyete geçiriyor.

62980
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adalet Bakanlığı’ndan Yeni Sistem

Adalet Bakanlığı yargıda teknolojinin üst düzey kullanımını mümkün kılacak olan uygulamalarla erişim imkanlarını arttırmaya devam ediyor. Bu kapsamda E – Duruşma sistemi hayata geçirilecek. Uygulama ile birlikte yazılımının Bakanlık personeli tarafından yapıldığı yeni e-duruşma sisteminde, avukatlara büyük kolaylıklar sağlanacak. UYAP ile entegre bir şekilde çalışması planlanan E – Duruşma sisteminde farklı şehirlerde yer alan avukatlar yeni teknoloji üzerinden duruşmalara katılma şansı elde edecek.

E-Duruşma Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Adalet Bakanlığı tarafından yürürlüğe girecek olan online duruşma sistemi UYAP Avukat Portal ile entegre çalışacak. Portal üzerinden “Duruşma Sorgula” menüsünü kullanabilecek olan avukatlar, ilgili duruşmaya 24 saat öncesinde kadar talep gönderme şansı elde edecek. UYAP üzerinden hakimin talebi kabul etmesi ile birlikte de- avukatlar video konferans yöntemi ile duruşmaya katılabilecek.

Yeni Sistemin İlk Denemesi Bugün Yapılacak

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun katılacağı temsili bir duruşmada ilk deneme yapılacak. Adalet Bakanlığı yazılım mühendisleri tarafından yapılan E – Duruşma sisteminde avukatlar elektronik imzaları ile kimlik doğrulaması yapacak. Bu doğrulamadan sonra duruşmaya katılabilecek. Duruşmaya katılan avukatların bilgileri ve fotoğrafı, hakim tarafından UYAP sistemi üzerinden teyit edilecek. Teyit edilen bilgilerin ardından duruşma başlayacak.

İlerleyen dönemlerde uygulamaya parmak izi ve yüz tarama sistemi gibi yeniliklerin eklenmesi bekleniyor. Geliştirilecek olan uygulamada ilerleyen dönemde uzmanların ve bilirkişilerin katılımının da video konferans sistemiyle katılması planlanıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!