1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mahkemeye Giden İşçiye Yargıtay’dan Müjde Geldi
Mahkemeye Giden İşçiye Yargıtay’dan Müjde Geldi

Mahkemeye Giden İşçiye Yargıtay’dan Müjde Geldi

Bir otomotiv fabrikasında boya teknisyeni görevinde çalışan işçinin amirleri tarafından duyduğu sözler şikayetçi olmasını beraberinde getirdi.

A+A-

Boya teknisyeni mevkiinde olan çalışanın mahkemeye gitmesi ve işveren ile ustabaşından şikayetçi olması ile birlikte, yetkili isimlerin çalışana söylediği sözler hukuki platformda değerlendirildi. Kendisine “Sende biraz şeref olsa istifa ederdin” denilmesinden rahatsızlık duyan çalışan, bu sözleri kendisine söyleyen üst yetkililer hakkında dava açtı. Yargıtay’a taşınan olay sonucunda hakaret işiten işçiye kıdem tazminatı ödenmesine karar verildi. Aynı zamanda işçi, manevi tazminat da alabilme imkanı yakaladı.

Olay Yargıtaya Taşındı

Otomotiv fabrikasında boya teknisyeni olarak çalışan bir işçi, ortaya attığı iddia çerçevesinde amir ve işveren tarafından baskı gördüğünü aktardı. Amirlerinden hakaret yemeye devam eden teknisyen, sonunda bu duruma dayanamayarak istifa etme kararı aldı. Üst yetkilisine giderek tazminat talebi veren işçi, çareyi İŞ Mahkemesi’ne gitmekte buldu. İş mahkemesine giden teknisyen, burada hem işveren hem de ustabaşından şikayetçi olarak haklarını yasal yollarla aradı.

Eşitlik İlkesine Aykırı Davrandılar

İşçi, sahip olduğu eğitim ve kıdem göz önüne alındığında kendisinden daha alt seviyede olan elemanlarla aynı maaşta çalıştırıldığını söyledi. Bu nedenle işten ayrıldığını ileri süren işçi, kıdem ve manevi tazminatın yanı sıra eşit davranmama tazminatı için de başvuru yaptı. Durumu inceleyen Yargıay, işçinin lehine karar verdi. Çıkan kararda, tazminat talebinin kabul edilmesi gerektiği sonucu ortaya çıktı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.