Makine Mühendisi Nasıl Olunur?

Makine mühendisi, üniversitelerin bölümleri arasında alınan temel fizik prensipleri aracılığıyla aynı dönemde malzeme teknolojileri kullanımıyla bakım, onarım ve tasarım konularına yönelik çözüm bulup işleme koyan kişilerdir. Fiziki olarak akılda olan fikirleri matamatiksel yöntemlerle modelleme çözümlerini gerçekleştirmek.

Makine Mühendisi Nasıl Olunur?
Makine Mühendisi Nasıl Olunur?
Daha Fazla Göster

Makine Mühendisi, çeşitli sanayi kollarına görev verilmiş olan, makinelerin kullanımına yönelik danışmanlık hizmeti verirler. Makine tasarımlarının anında gerekli görülen detaylı görev alabilirler. Teknolojik cihazların üretilmesi aşamasında bulunarak analitik çözümlemeler üretilmesiyle mekanik sistemlerde yapılması gereken analizleri yapabilirler.

Üniversitelerde bulunan mühendislik fakülteleri araştırılmaları yapılmaktadır. Üniversite giriş sınavlarında makine mühendisliği için sayısal puanı tutturmak önemli bir detaydır.  Mühendislik fakültelerinde bulunan makine mühendislikleri 4 yıllık olarak eğitim verir ve okumak isteyen adaylarda endüstriyel çizim yeteneğinin olmasına da önem verilmektedir.

Makine Mühendisi Nasıl Olunur?

Makine Mühendisi Nasıl Olunur?
Makine Mühendisi Nasıl Olunur?

Sayısal alanlarda sorumlu tutulup kendini geliştiren adaylar daha çok yatkınlık gösterir. 4 yıllık lisans eğitimi sonrasında yüksek lisans ya da yabancı dil sınavına giriş yapabilirler. Bu sayede makine mühendisliği kapsamında eğitimde kaliteli mühendisler yetiştirmek adına kariyer yaparak yüksek lisans sonrasında doktora gibi unvanda yükselme yaşayarak öğrencilere de ders vermeye başlayabilirler. Kamuda ya da ilgili kuruluşlarda çalışacak olan mühendisler üniversitede lisans bölümleri tamamladıktan sonra sözlü sınava tabii tutulurlar. Sözlü mülakatlarda önemli olan kriterler ise, kendini ifade etmek ve eğitim sürecinde oluşan bilgilerin sorgulanmasıdır. Gerekli kriterlerin tamamlanması sonrasında makine mühendisi olarak işe başlama imkanına sahiplerdir.

Makine Mühendisi Olma Şartları Nelerdir?

Fakültelerinde lisans eğitimlerini tamamlaması gerekmektedir. Ayrıca adayların mühendislik için hesap işlerinde başarılı, uzun sürecek işlerde odaklanma sorunu yaşamayacak ve ekip çalışmalarına yatkın olarak bilgisayar başında uzun süre çalışması gerekmektedir.

Makine Mühendisi Görevleri Nelerdir?

Makine Mühendisi Görevleri Nelerdir?
Görevleri Nelerdir?

Günümüzde sanayileşme arttıkça önemi de artan iş sağlığı ve güvenliği hususunda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.  Uygun görülen yöntemleri doğru uygulamayla ve sonucunda kaliteli hizmet çıkarmayla ilk görevlerini yerine getirmiş olurlar. Çeşitli taşıtlarda kullanımı olan mekanik sistemlerde makine mühendislerinden faydalanılır. Bu nedenle sistemlerde üretim aşamasında mühendisler çözüm önerileri ve oluşabilecek riskleri değerlendirmelerle yol gösterirler. Isıtma, soğutma ve havalandırma gibi sistemlerin tasarımı, imalatı ve uygulanması safhalarında fikirlerini sunmaktadır.

Makine Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Makine Mühendisi Maaşları Ne Kadar?
Makine Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde yeni işe başlamış deneyimsiz mezunların maaşlar asgari ücretle tabidir. Zamanla deneyim sahibi olan makine mühendisleri en düşük maaş almaktan çıkarlar ve yükseliş görürler. Ortalama 4.500’lerde maaş alarak tecrübeyle birlikte artış göstermektedir. Direkt tecrübeli olarak başlayan ve belli süre aynı sektörde bulunanlar için ortalama fiyat budur. Ancak uzman kişiler için ise 6.500 TL olarak belirlenmiştir.

Makine Mühendisi için İş İmkanları Nelerdir?

Üretim aşamalarında makine mühendisleri ürün, sistem veya malzemelerde tasarım sorumluluklarını üstlenir. Üretimi başlanan mekanik sistemlerde kalite kontrolünde mühendislerin yine görevleri bulunmaktadır. Bu nedenle üretim yapan firmalar için makine mühendisi ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca ulaşım araçları üretimi yapan firmalar, farklı tesisat ürünleri üreten fabrikalar ve son dönemlerde otomotiv sektöründe de makine mühendisleri için iş imkanları bulunmaktadır.

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Makine Mühendisi Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!