Maliye Bakanından KHK ile alınacak kamu personeli açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuda görevden alınan yaklaşık 70 bin memurun yerine alınacak personel sayısının aynı olmayacağını bildirdi.

23398
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuda görevden alınan yaklaşık 70 bin memurun yerine alınacak personel sayısının aynı olmayacağını bildirdi. Kurumların ihtiyacına göre personel alınacağını belirten Ağbal, kurumsal bazda alınacak memur sayısının Bakanlar Kurulu tarafından belirleneceğini açıkladı. Ağbal, OHAL ilanından sonra çıkarılan KHK (Kanun Hükmünde Kararname) kapsamında Bütçe Kanunu’ndaki kısıtlamalara tabi olmadan kamuya personel alımı yapılacağını ifade etti.

Maliye Bakanı Ağbal, KHK’da ‘Kamudan atılan personelin yerine bu kadar sayıda personeli kamu kurumları alabilecek’ maddesi konulduğunu belirterek, “Kurumsal bazda alınacak personel sayısını belirleme konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verildi. Bunlar kendi başlarına hareket etmesin diye. Bazen bakıyorsun, gereksiz yere personel doldurulmuş zaten oraya. Başbakanlık bütün kamu kurumlarından bilgileri toplayacak, ne kadar personel çıkarıldı, ne kadar almak istiyorlar, o listeler oluşturulup, Bakanlar Kurulu kararının arkasına ekleyeceğiz onu ve o personeli alacağız” ifadelerini kullandı.

Kamuya alınacak en fazla personelin öğretmen olacağını belirten Ağbal, daha önceden de öğretmen açığı olduğunu ve atılan öğretmen sayısı kadar öğretmen alımı yapılacağını söyledi. Diğer kurumlar için yapılacak personel alımlarının atılanların sayısıyla aynı olmayabileceğini dile getiren Naci Ağbal, personel alımı yapılırken kurumların ihtiyaçlarının dikkate alınacağını vurguladı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!