Maliye Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Maliye memurluğu, büro memuru da denen devlet kurumlarında çalışmalar yürüten bir meslektir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

64286
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maliye memurluğu insanların hakkında çokça şeyi merak ettiği bir meslektir. Maliye memurunun tam olarak ne iş yaptığı ve neler yapılmalıdır özellikle merak edilen konulardan olmaktadır.

Maliye Memuru Ne Demek?

Maliye memurları Maliye Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı’nda çalışan memurlara denir. Daha geniş anlamıyla bir kurumun, bir bankanın, yatırım yapılan bir işyerinin ya da mali işlerle uğraşan kurum ve kuruluşların, mali alandaki gerekli olan işlerini yapan, alanında uzman kişilere maliye memuru denir.

Maliye Memuru Olmak İçin Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

Maliye Memuru Olmak İçin Hangi Eğitimler Alınmalıdır?
Maliye Memuru Olmak İçin Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

Maliye memuru olmak isteyenlerin dört yıllık üniversite eğitimi almaları gerekmektedir. Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri’nde var olan bölümlerden herhangi birinden mezun olmak şarttır. Üniversiteden mezun olduktan sonra KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı)’ye  girmek ve en az 70 puan almak gerekmektedir. Sınavdan 70 ve üzeri puan alındıktan sonra sözlü bir mülakata girilmesi gerekmektedir. Mülakattan da geçildiği takdirde memur olmaya hak kazanılır ve boş olan bir kadroya atama yapılması beklenir. İhtiyaç duyulan bir kurum ya da kuruluşta boş olan kontenjana atama gerçekleştirilir ve kişi atandığı yerde göreve başlar.

Maliye Memurunun Görevi Nedir?

Maliye memuru olarak çalışan kişilerin yerine getirmesi gereken sorumluluklar vardır. Çalışılan kurum ve işletmenin çalışma biçimine göre lazım olan araç ve gereçleri, ekipmanları doğru ve gerektiği şekilde kullanabilmek, asli görevidir. Aynı zamanda görevi işçi sağlığını ve işçi güvenliğini sağlamalı, çevre koruma prosedürlerine göre gereken düzenlemeleri yapmalı ve var olan işlerin işleyiş şeklini sürdürmektedir.  İş alanının gerektirdiği şekilde mali işleri yürütmek ve gerekli evrak işlerini düzenlemek de maliye memurunun işlerindendir.

Maliye Memuru Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

 • Matematik alanında yeteri kadar bilgiye sahibi olmak
 • Takım çalışmasına uygun ve yatkın olmak
 • Masa başında çalışmaya uygun olmak
 • Gerekli işlemleri yapmak için gerekli programları bilmek ve bu programları etkin bir biçimde kullanabilmek
 • Gerekli rapor ve belgeleri doğru ve özenli olarak hazırlayabilmek
 • Dikkatli ve özenli olarak çalışmalar yapabilmek
 • İnsanlar arası iletişimi güçlü ve etkili kullanabilmek
 • Sabırlı ve hoşgörülü olmak

Maliye Memuru Sorumlulukları Nelerdir?

Maliye memurlarının üzerlerinde bulunan ve yerine getirmesi beklenen sorumlulukları şöyledir:

 • Gerekli mali belge ve raporları hazırlamak
 • Müşterilerle görüşmeler yapmak ve gerekli iletişimi sağlamak
 • Mali işlerle ilgili diğer büro işlerini yapmak
 • Teminat işlerini karşılıklı olarak yapmak ve ipotek gibi durumlarda müşterilerin isteği doğrultusunda gerekli işlemlerini yapmak
 • Yapılan tüm işlemlerin çeşitlerine göre işleri planlamak, belgelerini hazırlamak ve dosyalamak
 • İstihdam edilen kurumda istenilen çalışma alanına uygun olarak ilgili işleri yürütmek, sorumlu olunan görevleri yerine getirmek
 • Kar ve komisyon ücretlerini, pul masraflarını vb. mali bilgileri hesaplamak
 • Tahvil, hisse senedi vb. diğer menkul kıymetler alım ve satım işlerini müşteri ya da işveren için yerine getirmek

Maliye Memuru Nasıl Olunur?

Maliye Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olan herkes olabilir. Üniversiteden mezun olan kişiler, KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı)’na girmesi ve en az 70 puan ve üzeri alması ve sınav sonrasında yapılacak sözlü mülakatı da geçmesi durumunda maliye memuru olabilmektedir. Bu işlemler sonucunda kişi ihtiyaçlar doğrultusunda ataması yapılan yerde göreve başlayabilmektedir.

Maliye Memuru Olmak Zor Mudur?

Maliye memuru olmak aslında çok zor değildir. Düzenli olarak KPSS’ye çalışmak ile rahatça maliye memuru olunabilir. Günümüzde sadece bu sınava hazırlık için özel olarak eğitim veren eğitim kurumları ve dershaneler bulunmaktadır. Sınav için gerekli eğitimleri veren bu yerler sayesinde sınava kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken sınavın iki yılda bir yapılıyor olmasıdır. Bu nedenle sınav zamanlarını kontrol etmeniz ve ona göre çalışmaya başlamanız gerekmektedir.

Maliye Memuru Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

Maliye memuru olmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Rahat bir çalışma alanı ve iyi bir maaş yanında, tatiller, hafta sonu izni, .çalışma saatleri ve masa başı iş imkanı memurluğun sunduğu önemli avantajlardandır. Bunun yanında memurluğun dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan biri emekli olmak için diğer insanlara göre daha fazla gün sayısı çalışmak zorunda olmalarıdır. Aynı zamanda memurlar, kullanılmayan yıllık izinlerin ücret karşılığını alamıyorlar ve hatta işten çıkma durumunda bu günlerin ücretleri içeride kalmış oluyor. Ayrıca memurlar avans alma hakkına da sahip değillerdir.

Maliye Memuru İçin Gerekli Şartlar Yerine Getirilmezse Ne Olur?

Maliye memurluğu için gerekli olan sınav geçilmezse memur olma şansı elde edilemez ama memur olmak için kişinin şansı bitmiş olmaz. 35 yaşına kadar KPSS’ye girilmeye devam edilebilir. Eğer sınav geçilir fakat mülakat geçilmezse sınav puanı iki yıl boyunca saklı kalacağından tekrar tercih yapılabilmektedir. Atamanın gerçekleşmesi için muhakkak geçilmesi gerekmektedir.

Maliye Memurlarının İş Alanları Nelerdir?

Maliye memurları, Hazine ve Maliye Bakanlıklarında çalışma imkanı bulmaktadırlar. Aynı zamanda devlet kamu ve kurumlarında ihtiyaç olan herhangi bir yerde çalışabilirler. Maliye memurlarının çalışma alanları devlet tarafından belirlenir. İş yeri seçimi kişinin istek ve tercihine göre belirlenmez. Atama yolu ile kişiler boş olan ya da ihtiyaç bulunan yerlerde göreve başlarlar.

Maliye Memurlarının Çalışma Saatleri Nasıldır?

Maliye Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Maliye memurları da diğer memurlara benzer bir biçimde, hafta içi her gün, sabah saat 08.00 ile akşam saat 17.00 ya da sabah saat 09.00 ila akşam saat 18.00 arasında çalışmaktadırlar. Ayrıca maliye memurlarının iş yükü çok olmamakla birlikte sürekli fazla mesaiye kalma durumları da yoktur. Hafta sonları maliye memurları da diğer memurlar gibi çalışmazlar. Böylece rahat ve kolay bir iş alanı olarak maliye memuru olmak son derece avantajlıdır

Maliye Memurlarının İzin Süreleri Ne Kadardır?

Maliye memurları da diğer memurlar gibi resmi ve dini bayramlarda diğer çalışan insanlara göre en uzun tatil imkanına sahip meslek grubunu oluşturmaktadır. Aynı zamanda hafta sonları çalışmazlar ve hafta içleri erken saatlerde işten çıkmaktadırlar. Böylece maliye memuru olmak yan haklar sağladığı için çokça avantajlı bir meslek olmaktadır.

Maliye Memuru Ne Kadar Kazanır?

Memurlar maaşlarına yılda iki kez zam alma hakkına sahiptir. 2020 yılında açıklanan zam oranı doğrultusunda maliye memurlarının alacağı ücret en düşük hali ile 3 bin 997 liradan 4 bin 264 liraya kadar çıkmaktadır. Belirlenen bu ücret göreve yeni başlayan maliye memurları için olduğundan kıdem arttıkça alınan ücret de artacaktır. Yılda iki kez yapılan zam ile de kısa bir sürede alınan maaşta artış yaşanması söz konusudur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Maliye Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!