1. HABERLER

  2. SEÇİM HABERLERİ

  3. SEÇİM 2019

  4. Maltepe’de Birleştirme Tutanakları İstanbul İl Seçim Kuruluna Teslim Edildi
Maltepe’de Birleştirme Tutanakları İstanbul İl Seçim Kuruluna Teslim Edildi

Maltepe’de Birleştirme Tutanakları İstanbul İl Seçim Kuruluna Teslim Edildi

Maltepe İlçe Seçim Kurulu, tamamlanan oy sayımının ardından birleştirme tutanaklarını İstanbul İl Seçim Kuruluna teslim etti.

A+A-

Maltepe İlçe Seçim Kurulu, tamamlanan oy sayımının ardından birleştirme tutanaklarını İstanbul İl Seçim Kuruluna teslim etti. Maltepe'de itirazlar üzerine yeniden sayılan 1089 nolu sandığın birleştirme tutanağı hazırlandı. Hazırlanan birleştirme tutanağı yoğun güvenlik önlemleri altında İstanbul İl Seçim Kurulunun bulunduğu Çağlayan'daki İstanbul Adliyesine getirildi.

İlçe Seçim Kurulu görevlilerince getirilen dosya içerisindeki birleştirme tutanağı İl Seçim Kuruluna teslim edildi. Bu sırada polis ekiplerinin İl Seçim Kurulu önünde yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Sonuçların İl Seçim Kurulunca YSK sistemine girilmesinin ardından İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin son verilerin açıklanması bekleniyor.

AK Parti, Maltepe ile ilgili birleştirme tutanaklarına hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz etti.

AK Parti, Maltepe ile ilgili birleştirme tutanaklarına hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz etti. AK Parti tarafından İstanbul İl Seçim Kuruluna sunulan dilekçede, Maltepe'deki sandıkların yeniden sayılması talep edildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İstanbul'un tamamında oyların yeniden sayılmasına karşı olduklarını belirterek, "Yeniden sayım seçim güvenliğini, yani demokrasiyi yok eder" iddiasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, seçim süreciyle ilgili basın açıklamasında bulundu. Açıklamalarına seçmen kütükleri konusuna değinerek başlayan Erkek, "Seçmen kütüğü Genel Müdürlüğü YSK'ya bağlıdır. Her seçimde olduğu gibi seçim takvimi başladığı anda seçmen kütükleri YSK'nun malı olur. Onun namusu olur ve seçmen kütüklerinde seçim takviminin başladığı günden seçime kadar YSK'nın onayı olmadan hiç bir değişiklik yapılamaz. YSK içişleri bakanlığından aldığı verilerle seçmen kütüğünü oluşturur. Adalet bakanlığından tutuklu ve hükümlülerle ilgi verileri alarak seçmen kütüğünü oluşturur.

Bir de er ve erbaşlarla ilgili milli savunma bakanlığından. Açıklamalara baktığımızda ve AK Partinin YSK'ya sunduğu dilekçeyi incelediğimizde YSK'yı, Adalet Bakanlığını ve İçişleri Bakanlığını açıkça itham ettiğini görüyoruz. Çünkü seçim listelerinde ciddi bir usulsüzlük varsa eğer bunun kamu gücü olmadan yapılması mümkün değil. O zaman sorunlular kim? O zaman en başta sorumlular Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu. Çünkü seçmen kütüklerini onlar oluşturuyorlar" şeklinde konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek sözlerine şöyle devam etti:

"Seçmen listeleri son seklini aldıktan sonra siyasi partilere gönderilir. Ne zaman; 25 Mart akşamı. 25 Mart akşamı sandık seçmen listeleri tüm siyasi partilere gönderildiği gibi bize de gönderildi. Biz sistemimize girdik, baktık ki toplam 23 bin 165 kişinin karşısına oy kullanamaz şerhi düşülmüş. Yani YSK doğru bir işlem yapmış, oy kullanamayacak kişileri tespit etmiş. Çünkü YSK son ana kadar adalet bakanlığından, içişleri bakanlığından sürekli veri alarak düzenlemeler yapar, yapmış. 25 Mart akşamı da son halini partilere göndermiş. Oy kullanamayacak kişilerin karşısına da şerh düşmüş. Bunlar kısıtlı olabilir hükümlü olabilir. Kamu görevlisi olabilir, her şey olabilir."

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.