1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Malulen Emekli Olan Kişi Çalışabilir mi?
Malulen Emekli Olan Kişi Çalışabilir mi?

Malulen Emekli Olan Kişi Çalışabilir mi?

Malulen emekli olabilmek için öncelikle kişinin 10 yıl sigortalı olması ve 1800 gün yani 5 yıl boyunca da prim ödemiş olması gerekir.

A+A-

Bununla birlikte malulen emekli olabilmek için gereken en önemli şartlardan biride çalışma gücünden en az %60 oranında bir kayıp meydana gelmesi gerekir. Bunun içinde sağlık kurullarından rapor almak gerekir. Bu raporu alabilmek için öncelikle kişinin yaşadığı il veya ilçede bulunun SGK merkezine gidip başvuru yapması ve yetkili hastaneye sevk edilmesi gerekmektedir.

510 sayılı kanun yürürlüğe girmeden önce sigortalı olan ve yaşlılık sigortasından aylık alan kişiler iş hayatına devam edebilirler. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununca 4/A kapsamında sigortalı olan ve bunun sonucunda malul aylığı alan kişi 5510 sayılı yasanın 27/3. Maddesine göre her ne ad altında olursa olsun çalışmaları mümkün olamaz. Engelli raporu ile emekli olan kişiler normal emekli olarak sayılmaktadır. Bu nedenle hem emekli maaşı alabilirler hem de isterlerse çalışabilirler.

SSK Kapsamında Malulen Emekli Olan Kişiler Çalışırsa Emekli Maaşları Kesintiye Uğrar Mı?

  • 4/A’lı olarak ve işçi statüsünde çalışma hayatına yeniden başladığı takdirde emekli maaşı kesilir.
  • 4/B’li yani işveren olarak çalışmaya başladığı takdirde ise aylıkları kesilmez ama sosyal güvenlik destek primi ödemek zorundadırlar.
  • 4/C’li olarak çalışmaya başladığı takdirde ise emekli maaşları kesilmez.

BAĞ-KUR Kapsamında Malulen Emekli Olan Kişiler Çalışırsa Emekli Maaşları Kesintiye Uğrar Mı?

  • 4/A’lı olarak işçi statüsünde çalışma hayatına yeniden başlayan kişilerin emekli maaşları kesilmez ancak işverenler bu kişiler için sosyal güvenlik destek primi ödemek zorundadırlar.
  • 4/B’li yani işveren olarak çalışmaya başladığı takdirde ise aylıkları kesilmez.
  • 4/C’li olarak çalışmaya başladığı takdirde emekli maaşları kesilmez.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.