Maluliyet Sigortası Nedir? Maluliyet Sigortası Hakkında Tüm Detaylar!

Maluliyet sigortası, kişinin, ilk defa çalışmaya başlamasından sonra herhangi bir kaza veya hastalık sonucu malul sayılması ve bu durum dolayısı ile sigortalının maddi kayıplarının giderilmesi amacı ile yapılan uzun dönem sigortası olarak açıklanabilir.

71907
Daha Fazla Göster

Maluliyet Sigortası Nedir? Maluliyet Sigortası Hakkında Tüm Detaylar!

Maluliyet Sigortası Nedir? Maluliyet Sigortası Hakkında Tüm Detaylar!
Maluliyet Sigortası Nedir? Maluliyet Sigortası Hakkında Tüm Detaylar!

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre;

  •  Hizmet akdine tabi (4/a’lı) ve kendi adına ve hesabına bağımsız (4/b’li) çalışan sigortalıların çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını,
  • Kamu görevlileri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği; Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar, malul sayılmaktadır.

Sigortalı kişilerin yaşadıkları durum neticesinde malul sayılabilmesi için, resmi kurumlardan durumu belirten bir belge almaları yeterlidir.  Sigortalının malul sayılabilmesi için, çalışma gücünün veya meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını kaybettiğinin resmi kurumların sağlık kurulunca tespit edilmesi gerekir.

 Şartları Nelerdir?

Yaşanılan kaza veya hastalık sonucu kişinin malul sayılabilmesi ve maluliyet sigortasının sunduğu tazminattan yararlanabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kişinin maluliyet sebebi ile sigortalı çalıştığı işten ayrılması veya işine son verilmesi gerekmektedir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu‘na durumu bildiren yazılı bir dilekçe ile başvurulması gerekmektedir.
  • En az on yıldır sigortalı olması ve toplam olarak 1800 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödemesi gerekmektedir.
  • Kişi başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul ise sigortalılık süresine bakmadan 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekmektedir.
  • Hizmet akdine bağlı olmaksızın kişinin kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların ise kendi sigortalılığı nedeniyle, kuruma genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin borcu olmaması gerekmektedir.

Kimler Yararlanabilir?

Kimler Yararlanabilir?
Kimler Yararlanabilir?

Sigortalı bir işte çalışan kimsenin herhangi bir kaza veya hastalık sonucu iş göremez hale gelmesi sonucu kendini ve ailesini garantiye alması, yaşam standartlarının düşmemesi için maluliyet sigortasına başvurulabilir.

Sigortalı veya sigortalının işvereninin, maluliyet durumunun tespiti için sigortalının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak başvurması gerekmektedir.

Kişi yazılı olarak başvurunun ardından yetkili sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarına sevkini yaptıracaktır. Bu sağlık kurullarınca düzenlenen raporun incelenmesi sonucu Kurum Sağlık Kurulu, sigortalının maluliyet şartlarını taşıyıp taşımadığına karar vermektedir.

Nasıl Yapılır?

Başvuru işlemini, başvuru şartlarını sağlayan herkes bir sigorta şirketi ile görüşerek yapabilir. Başvurular sırasında sigorta şirketinin, sigorta poliçesinde belirtti teminatlar detaylı şekilde incelenmeli ve hangi hallerde sigorta tazminatı alınabileceği iyi anlaşılmalıdır. Gerekirse farklı sigorta şirketlerinin sunduğu imkanlar karşılaştırılmalı ve buna göre karar verilmelidir.

Hayat Sigortası Nedir? İşte Tüm Detaylar!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Maluliyet Sigortası Nedir? Maluliyet Sigortası Hakkında Tüm Detaylar!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!