Mandalinaya Talep Fazla Olduğu için Fiyatı Düşmüyor!

Bu sene mandalina üretimi sezonu güzel geçiriyor. Ekim ayının ortalarında hasadı başlayan mandalina üretimi son dönemlerin en güzel sezonu olduğu belirtiliyor.

75673
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mandalina rekoltesi incelendiği zaman geçen sene ile kıyaslama yapıldığında yüzde 25 oranında daha fazla olduğu ancak talebin fazla olması sebebiyle fiyatlarda herhangi bir düşüş olmadığı belirtiliyor.

Mandalinanın kilosu ortalama olarak 2 TL’den işlem görüyor. Market raflarındaki satışı ise 4 ile 5 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Ancak aralık ayının gelmesiyle birlikte mandalina hasadının sona ermesi bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Ziraat Odaları Birliği Başkanı İbrahim Erdallı, covid 19 salgını nedeniyle kısıtlamaların uygulandığını, ancak buna rağmen tarla ve bahçelerde üretimin devam ettiğini, gıda ihtiyacı için tarım sektörünün sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığını, bu kapsamda da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hassas davrandığını söyledi.

Hem havaların soğuduğunu hem de salgının başladığını söyleyen Erdallı, buna rağmen sabahın erken saatlerinde mesainin başladığını, kuraklık harici sezonun bereketli olduğunu, özellikle de salgın sebebiyle narenciye ürünlerine çok fazla talep olduğunu, 2020 yılının rekolte ile fiyatların çok iyi olduğunu söyledi. Normal şartlar altında rekolte yüksek olduğu zaman fiyatlarda düşüş yaşandığını söyleyen Erdallı, 2020 yılında pandemi nedeniyle istisnaların yaşandığını, yurt dışında da çok fazla talep geldiğini söyledi. İlk sırada Rusya ile Avrupa ülkeler yer almak üzere ihracatın hızla devam ettiğini söyleyen Erdallı, yakın zamanda Afrika’ya gitmek üzere tırın yola çıktığını, bu sene mandalinanın mutluluk getireceğini söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!