1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Marka Tescil Belgesi Nedir?
Marka Tescil Belgesi Nedir?

Marka Tescil Belgesi Nedir?

Marka Tescili yapmak günümüzde binlerce farklı fikrin ortaya çıkması ve bu fikirlerin çalınmaması için oldukça önemli bir durum haline gelmiştir. Detaylar...

A+A-

Kişi ya da şirketlerin markalarını korumak ve daimi olarak güvende tutmak için markalarının geliştirilme aşamasında ilk olarak yapması gereken hamledir. Marka tescili yapmak, ilgili markanın özgün ve orijinal olduğunu kanıtlamaktır.

Marka Tescil Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Marka Tescil Belgesi, ülkemizde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilmektedir. Kurum yapacağı belirli araştırmalar ve incelemeler sonucunda bu belgeyi vermektedir. Marka tescil belgesi verilmeden önce şahıs ya da firmalar şu süreçlere tabi tutulmaktadır;

  • İlk olarak marka tescil başvuru yapılır.
  • Sonra marka bülteninde ilgili yayınlanma süreci sağlanır.
  • Bu süreç boyunca herhangi bir itiraz gerçekleşmez ise Türk Patent Enstitüsü tarafından marka tescil belgesi verilir.
  • Marka Tescil Belgesi için gerekli miktar yatırılır ve belgeye sahip olunur.

Bu süreci geniş çapta incelemek istersek, ilk olarak marka tescil belgesi almak isteyen kişiler bir ön araştırma yaparak Türk Patent ve Marka Kurumu veri tabanında daha önce böyle bir başvuru yapılıp yapılmadığını araştırmalıdır. Eğer böyle bir girişim yok ise “Marka Tescil Başvuru Formu” doldurularak başvuru yapılmalıdır.

Geçmişe nazaran bu işlemler artık online olarak da yapılabildiği için başvurularınızı internet sitesi üzerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Bu form doldurulduktan sonra yapılan başvuru Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından dakika, saat ve tarih gibi kıstaslar dikkate alınarak işleme konulur. Gerçekleşen bu başvuru esnasında çıkabilecek eksiklikler ve sorunlar için marka tescil başvurusunda bulunan kişilere 2 aylık bir ek süre tanınmaktadır.

Tüm bunların neticesinde Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan Marka Tescil Belgesi başvuruları ortalama 9 ile 12 ay sürmektedir. Bu sürenin 3 aylık bir kısmı Türk Patent ve Marka Kurumunun marka bülteninde ilgili başvuruyu yayınlama sürecini kapsamaktadır. Bu süreçte herhangi bir şekilde şikâyet yâda itiraz gelmemesi halinde marka tescil belgesi onaylanır ve başvuru kabul edilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.