Maske Takmama Cezası Türkiye Genelinde Uygulanmaya Başladı!

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilin valiliğine gönderdiği genelge bugün itibariyle uygulanmaya başladı.

63239
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

81 İlin Valiliklerine Genelge Gönderildi

Türkiye’nin yeni tip koronavirüs covid-19 ile mücadelesi kapsamında alınan önlemlerden olan maske takma zorunluluğuna bugünden itibaren 81 ilde para cezası uygulanacak. İçişler Bakanlığı tarafından konuyla ilgili hazırlanan genelge 18 Haziran 2020’de tüm illerin valiliklerine gönderildi. Genelgede 4 gün boyunca illerdeki kolluk kuvvetleri aracılığıyla vatandaşların bilgilendirileceği, maske takma ile ilgili kurallara uymayan kişilere 22 Haziran gününden itibaren para cezası uygulanmaya başlanması belirtildi.

Maskesiz Sokağa Çıkana 900 Lira Ceza

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi kapsamında Türkiye genelinde maske takma zorunluluğuna uymayan vatandaşlara bugünden başlamak üzere 900 lira idari para cezası kesilecek. Bu kural 81 ilin 48’inde açık alanlarda ve maske takılması zorunlu olan kapalı alanlarda geçerli olacak. 33 ilde ise sadece kuaför, market, alışveriş merkezi ve benzeri kapalı alanlarda maske takmak zorunlu olacak. Hazırlanan genelgeye göre maskesiz sokağa çıkan vatandaşlara 48 ilde 900 lira ceza kesilirken, aynı para cezası 33 ilde kapalı alanlarda maske zorunluluğuna uymayanlara uygulanacak.

48 İlde Açık Alanlarda da Zorunlu

Maske takma kuralları ile ilgili ceza kesilmesi işlemi 22 Haziran 2020 (bugün) tarihinden itibaren uygulanacak. 18 Haziran tarihinde valiliklere Bakanlık tarafından genelge gönderildi. Koronavirüs önlemleri kapsamında maske takma ile ilgili belirlenen kurallara uymayan kişiler idari para cezası uygulanarak cezalandırılacak. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğince uygulanacak ceza tüm Türkiye’de geçerli olacak. 48 ilde açık alanlarda da maske takmak zorunlu iken; 33 ilde belirli yerlerde kurallara uymayanlara ceza uygulanacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!