Maske Takmamanın Cezası 81 İlde Uygulanmaya Başlıyor!

İçişleri Bakanlığı maske takmayanlara uygulanacak ceza ile ilgili genelgeyi valiliklere yolladı.

63225
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığı Genelgesi 81 İle Yollanmıştı

İçişleri Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüs covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerden olan maske takma zorunluğu ile ilgili hazırlanan genelge 18 Haziran 2020’de 81 ilin valiliklerine yollanmıştı. Genelgede 18-19-20-21 Haziran tarihlerinde illerde vatandaşların maske takma zorunluluğu ile ilgili bilgilendirilmesini, 22 Haziran 2020 tarihinde ise kurallara uymayanlara idari para cezası uygulanmasına başlanmasını istemişti. Maske takma kurallarına uymayanlara 22 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren 900 lira idari para cezası kesilecek.

Kurallara Uymayanlara 81 İlde Para Cezası

Koronavirüs önlemleri kapsamında olan maske kullanımı zorunluluğunun 48 ile açık alanlar da dahil olmak üzere her yerde, 33 ilde de market, alışveriş merkezi, kafe, restoran, kuaför gibi kapalı alanlar için geçerli olduğu biliniyor. İçişleri Bakanlığı’nın konuya dair hazırlamış olduğu genelge 18 Haziran’da 81 ilin valiliklerine gönderildi. Genelgede 4 gün süre tanındı. Bu süre içinde illerdeki kolluk kuvvetleri gerekli bilgilendirmeleri yapacaklar. 22 Haziran tarihinden itibaren de maske takma zorunluluğuna uygun hareket etmeyen vatandaşlara 900 lira idari para cezası uygulanmaya başlanacak.

48 İlde Maske Takma Zorunluluğu Var

22 Haziran 2020’den başlamak üzere maske takma zorunluluğuna uymayan kişilere uygulanacak olan cezalar Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğince hazırlandı. Buna göre 48 ilde açık ve kapalı alanların tamamında maske takmak zorunlu olacak. Diğer 33 ilde işse market, alışveriş merkezi, kuaför gibi işletmelerin maske takma zorunluluğuna uyması gerekiyor. Uymayan kişilere 900 lira para cezası uygulanacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!