1. HABERLER

  2. SAĞLIK HABERLERİ

  3. Mavi Kod Nöbeti ile İlgili Mahkemenin Uzman Doktor Kararı
Mavi Kod Nöbeti ile İlgili Mahkemenin Uzman Doktor Kararı

Mavi Kod Nöbeti ile İlgili Mahkemenin Uzman Doktor Kararı

Mavi Kod nöbetlerini bu konuda uzman doktor veya özel eğitim almış doktor tutmalıdır.

A+A-

        Mavi Kod nöbetlerini bu konuda uzman doktor veya özel eğitim almış doktor tutmalıdır.

 Eskişehir de Görev yapan tıbbi mikrobiyoloji uzman doktoruna hastane yönetimince mavi kod nöbeti yazılmıştı. Bu nöbetin kamu yararına uygun olmadığını düşünen ve itiraz eden Türk Sağlık-Sen ve üyesi doktor, nöbetin iptal edilmesi için dava açtı.

 İdare Mahkemesi aldığı kararda ; hastanın tekrar hayata döndürülmesinde önemli olan ‘’ Mavi Kod ‘’ sürecinde görev yapacak doktorların bu konuda uzman veya özel eğitim alması gerektiğini vurgulayarak, Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı tarafından tutulacak Mavi kod nöbetinin telafisi imkansız sonuçlar ortaya çıkarabileceğini, Mikrobiyoloji Uzmanının Mavi Kod nöbeti tutmasının uygun olmayacağına hükmetti.

mavikod.jpg

İDARE MAHKEMESİNİN ALDIĞI KARAR ŞU ŞEKİLDE :

Davayı görüşen Eskişehir 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda Hastanın hayata döndürülebilmesi için son derece kısıtlı bir zamanın söz konusu olduğu mavi kod uygulamasında görev yapacak doktorların bu konuda uzman veya özel bir eğitim almış olması gerektiğine vurgu yaptı. Mahkeme bu alanda açık var ise de konunun uzmanı klinik hekimler ile bu açığın giderilerek kamu menfaati sağlanarak bu hizmetinin yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti.  Aksi durumda ise telafisi olanaksız sonuçlar ortaya çıkabileceği belirtildi.

Mahkeme bu nedenlerle kamu yararı gereği tıbbi klinik alanlarda uzman hekimlerce yürütülmesi gereken Mavi kod Uygulama Nöbetinin, Tıbbi Mikrobiyoloji uzmanı tarafından tutulması ile ilgili işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmetti.

Nöbet ile ilgili işlemin iptaline hükmetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.