1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Mayıs Enflasyonu da Memurların Cebini Boşalttı
Mayıs Enflasyonu da Memurların Cebini Boşalttı

Mayıs Enflasyonu da Memurların Cebini Boşalttı

Mayıs ayı enflasyon oranlarının TÜİK tarafından açıklanmasının ardından sendika ve konfederasyonlar değerlendirmelerini yapmaya başladı. BASK’ın yaptığı açıklama sonucunda memurların kayıpları tek tek açıklandı. Memur ve emekliler % 2.39 alacaklı!

A+A-

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 Mayıs ayı enflasyon oranının açıklanmasından sonra basın açıklaması yaptı.

TÜİK verilerine göre enflasyon oranlarının memur ve emeklilerini % 2,39 alacaklı hale getirdiğini, Ocak ayında yapılan artışın tamamının geri alındığı gibi memurların cepten yemeye devam ettikleri de Mayıs enflasyonuyla yinelendiği açıklandı.

Taşeron işçilerin kadro sürecinin ardından ikramiye alacağı açıklandı. Ayrıca emeklilere de bin TL ikramiyeler ödenmeye başlandı. Fakat memurlar için ikramiyenin adı bile maalesef bulunmuyor.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Mayıs  ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre % 1,62, Aralık ayına göre ise % 6,39  oranında arttığı belirtildi. Artış devam ederken de memur ve emekliler % 2.39 alacaklı duruma geçtiler.

TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı enflasyon oranı, evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu memurlar üzerinden değerlendirildiğinde kayıpları da şu şekilde açıklandı.

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin aylığının, Mayıs ayı enflasyonu ile 187,32 TL’lik kısmı erimiştir.

9/1 derece ve kadrodaki  bir memurun sadece Mayıs aylığındaki erime 199,30 TL oldu.

7/1 derece ve kadrodaki  bir öğretmenin sadece Mayıs aylığındaki erime 249,82 TL oldu.

8/3 derece ve kadrodaki  bir pratisyen doktorun sadece Mayıs aylığındaki erime 313,23 TL oldu.

12/3 derece ve kadrodaki  bir hemşirenin sadece Mayıs aylığındaki erime 216,72 TL oldu.

1/4 derece ve kadrodaki  bir mühendisin (büro) sadece Mayıs aylığındaki erime 331,47 TL olmuştur.

Asgari ücret ile çalışanlarda yılın ilk beş aylık kaybı, Ocak ayında alınan artışın % 52’si oranındadır.

memurlar-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler