1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Mazeret Tayinlerinde 4 Bin 500 Öğretmenin Ataması Gerçekleşmedi
Mazeret Tayinlerinde 4 Bin 500 Öğretmenin Ataması Gerçekleşmedi

Mazeret Tayinlerinde 4 Bin 500 Öğretmenin Ataması Gerçekleşmedi

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2017 yılı Ağustos ayı mazeret tayin sonuçlarını açıklamasının ardından 4 bin 500 öğretmenin atamasının gerçekleşmediği ifade edildi. İl ve ilçe emri uygulanmadığı sürece aileler mağdur edilmektedir.

A+A-

Her yıl aynı durumla yüzleşmek zorunda kalan öğretmenler bu yıl da mağdur ediliyor. 2016 yılı Ağustos ayı eş durumu tayin döneminde 6 bin 500 öğretmenin atamasının gerçekleşmediğini belirtmesinin ardından öğretmenler sosyal medyada bir araya gelerek yoğun baskı altında tuttukları Bakanlık yetkililerini Kurban Bayramından önce atamalarını yapmaya zorlamıştı ve başarmışlardı.

Bu şekilde bir durum oluşturulması bile başlı başına sorundur ve öğretmenlerin bu şekilde bir duruma sokulması da kabul edilemez. Aile birliği Anayasa'da temel hak olarak geçmektedir fakat MEB nedense bunu hep ikinci planda tutmakta, bu hakkı zorla yerine getirmektedir.

2017 yılı Ağustos döneminde de 4 bin 500 öğretmenin nakil başvurusunun yapılmadığı Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk tarafından resmi Twitter hesabından duyuruldu. MEB yetkililerinden aldığı bu sayı gerçekten fazladır ve her ne koşulda olursa olsun mazeret tayini gerçekleştirilmesi şarttır.

Okul tercihi yapan öğretmenler, eğer okulda yeterli kontenjan yoksa il veya ilçe emrine verilmek zorundadırlar. Bunun için ek bir yönetmelik vs'ye de gerek bulunmamaktadır. Çünkü Aile birliği Anayasa'da hüküm altına alınmıştır ve kurumların bunu gerçekleştirmesi yasal bir zorunluluktur.

İsmail Koncuk yaptığı açıklamalarda öğretmenlere sahip çıkmış ve geçtiğimiz yıllarda da özür tayini gerçekleşmeyenlerin olduğunu belirtti ve bu sorunun il emri ile çözüldüğünü açıkladı. Öğretmenlerden telaşa kapılmaması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunan Genel Başkan Koncuk, MEB'in geçmiş uygulamalarını yerine getirmemesini gerektiren bir durum olmadığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl olduğu gibi ne kadar kişinin atamasının yapılmadığı açıklansa daha şık duracaktı. MEB kendi personelini hem de Kurban Bayramı öncesinde atamasını gerçekleştirmeyerek mağdur etmeyeceğini düşünüyoruz.

6 saatte atama yapıldığı ifade edilmişti. 6 dakikada da yapılmış olsa, şu an ortada ataması yapılmayan 1 kişi dahi olsa ne kadar sürede yapıldığı önemli değildir. Bu kapsamda MEB'in il ve ilçe emrini uygulayarak öğretmenlerin ihtiyacını karşılaması zorunludur. İsmail Koncuk gibi My Memur olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi konunun takipçisi olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

ismail-koncuk-twitter-aciklama.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.