1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB, 2 Yeni Kurs Programını ve Eğitici Niteliklerini Yayımladı
MEB, 2 Yeni Kurs Programını ve Eğitici Niteliklerini Yayımladı

MEB, 2 Yeni Kurs Programını ve Eğitici Niteliklerini Yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 2 yeni kurs programı uygulamaya konuldu. Ayrıca MEB 23 kurs programında da güncelleme yaptı. MEB kurslarının Öğretmen nitelikleri için tıklayınız.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından kurs program onayları yayımlandı. 2 adet yeni kurs programı uygulamaya konulmuş, 23 kurs programı güncellenmiştir denildi.

MEB’in yayımladığı iki kurs programının eğitici niteliklerinde değişiklik yapılmış, "Halkla İlişkiler Elemanı" kurs programının adı "Halkla İlişkiler ve Organizasyon" şeklinde değiştirilmiş ve "Halkla İlişkiler Elemanı" kurs programının 4. Seviye olarak uygulamaya devam etmesi kararı alınmıştır.

Meyve ağaçlarında budama kurs programı bahçecilik alanında eğiticilerin eski nitelikleri; talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yeniden düzenlenen Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına göre atanan; Tarım Teknolojisi Alanı öğretmenleri, Gerektiğinde; Tarım Teknolojisi Alanı, Ziraat Mühendisliği Alanı mezunu olup öğretmenlik formasyonu belgesine sahip olanlar Görev alır.

Yeni nitelikler; Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” göre Tarım Teknolojileri/Tarım Alanı, Bahçe ve Tarla Bitkileri ve Bahçe Peyzaj öğretmeni olarak atananlar, öğretmen bulunamaması durumunda öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olanlar öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelge ile Tarım Teknolojileri/Tarım Alanı, Bahçe ve Tarla Bitkileri ve Bahçe Peyzaj alanlarına kaynak teşkil eden yükseköğretim programları/fakülte mezunları, bu alanlarda lisans üstü eğitimini tamamlayanlar öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

Ziraat fakültelerinde görevli öğretim üyesi, öğretim görevlileri, Tarım Teknolojileri/Tarım Alanı, Bahçe ve Tarla Bitkileri ve Bahçe Peyzaj bölümü ile ilgili önlisans mezunu olanlar öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

Tarım Alanında meslek lisesi mezunu veya bu alanda asgari dördüncü seviyeye denk eğitim almış olanlardan en az 3 yıl mesleki deneyime sahip olanlar öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

Bilgisayar İşletmenliği kurs programında bilişim teknolojileri alanında eğiticilerin eski niteliği; Kurs programının uygulanmasında eğiticiler aşağıdaki öncelik sırasına göre görevlendirilirler;

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” göre Bilişim Teknolojileri Alan Öğretmenleri, Öğretmen bulunamaması durumunda öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olanlar öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

 Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” göre Bilişim Teknolojileri alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim programları/fakülte mezunları öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

Bilişim Teknolojileri alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyesi, öğretim görevlileri, MEB Bilgisayar formatörlük belgesine sahip olan öğretmenler, öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

Bilişim Teknolojisi alanında önlisans/meslek yüksekokulu mezunu olup en az 3 yıllık mesleki deneyime sahip olduğunu belgelendirenler, öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

Kurs programının uygulanmasında eğiticiler aşağıdaki öncelik sırasına göre görevlendirilirler;  Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” göre Bilişim Teknolojileri Alan Öğretmenleri öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

öğretmen bulunamaması durumunda öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olanlar Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” göre Bilişim Teknolojileri alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim programları/fakülte mezunları öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

Bilişim Teknolojileri alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyesi, öğretim görevlileri öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

MEB Bilgisayar formatörlük belgesine sahip olan öğretmenler, Bilişim Teknolojisi alanında önlisans/meslek yüksekokulu mezunu olup en az 3 yıllık mesleki deneyime sahip olduğunu belgelendirenler öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır.

Bilişim Teknolojileri Alanında meslek lisesi mezunu veya bu alanda asgari dördüncü seviyeye denk eğitim almış olanlardan en az 3 yıl mesleki deneyime sahip olanlar, öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır. Eğitici nitelikleri güncellenen kurs programları için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler