1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Uyum Programı
MEB 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Uyum Programı

MEB 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Uyum Programı

MEB 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Uyum Programı ile Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf ve ortaokul öğrencilerine Uyum Programı

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 18 Ağustos 2014 tarihli yazı ile İl Milli Eğitim Müdürlüklerine 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Uyum Programı gönderildi.

MEB tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine MEM,  gönderilen yazı ile Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerimizin, alışkın olduğu ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan okul ortamına geçişinde okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek; oyun, drama ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımalarını sağlamak amacıyla uyum programı uygulaması belirtildi.

Üstelik MEB Sadece okul öncesi ve ilkokula başlayan değil, ortaokula başlayan öğrencilerine de Uyum Programınım uygulanmasını yazı ile belirtilmiş İşte O yazının içeriği;

Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerimizin, alışkın olduğu ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan okul ortamına geçişinde okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek; oyun, drama ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımalarını sağlamak amacıyla 2006-2007 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim öğretim yılı başlamadan bir hafta önce uyum programı uygulaması yapılmaktadır.

Sadece okul öncesi ve ilkokula başlayan değil, ortaokula başlayan öğrencilerimiz de yeni bir okul ve öğrenme ortamıyla karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle, 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz için de “Uyum Programınım uygulanması planlanmaktadır.

Ortaokul döneminin çocuğun artık çocukluk döneminden çıkarak ergenlik dönemine girmeye başladığı, okul ve çevre değişikliği, derslerdeki akademik içeriğin ve düzeyinin farklılaşması, farklı ve çok sayıda ders çeşidi ve öğretmenle karşılaşılacak olması nedeniyle 5. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek Uyum Programı önem taşımaktadır.

Bu bağlamda, 2014-2015 eğilim öğretim yılında; okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıflarındaki öğrencilerin uyum programı ilgi Genelge doğrultusunda 08-12 Eylül 2014 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Söz konusu uygulama kapsamında;

•Okulun çevre ve fiziki koşulları, öğrencilerin gelişim düzeyleri dikkate alınarak öğrencinin okulu tanımasını ve uyumunu kolaylaştıracak "Okul Uyum Programı'nın okul öncesi öğrencileri için okul öncesi öğretmenleri; ilkokul 1. sınıf öğrencileri için sınıf zümre öğretmenler kurulu; ortaokul 5. sınıf öğrencileri için ise okul müdürlüğünce branş öğretmenlerinden oluşturulan komisyon tarafından 1-5 Eylül 2014 tarihleri arasında hazırlanarak uyum haftasında uygulanmasının.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.