MEB 2016 MTSK Direksiyon Sınavı İçin Ayrıntılı Açıklama Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesinin uygulanmasında tereddüt edilen hususlarla ilgili açıklama yaptı. MTSK Tüm Merak Edilen Sorular

12606
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak yürürlüğe girmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi ise 06 Ocak 2016 tarihli ve 162084 sayılı Makam Onayı ile değişiklik yapılmıştır. 

Valiliklerden Bakanlığa ulaşan bilgilerden Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesinin uygulanmasında tereddüt edilen hususlarla ilgili aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

01.01.2016 tarihten itibaren yapılacak direksiyon eğitimi dersi sınavlarında bütün kursiyerler için ilgi aşağıdaki bağlantıda bulunan formlar kullanılacaktır.

Direksiyon eğitimi dersi ve sınavlarında, eğitim ve sınav araçlarına Yönetmelik hükümleri gereği yedek aynalar takılacaktır. Ayrıca motosiklet gurubu eğitim ve sınav araçları için komisyonla kursiyerin iletişim kurabilmesini sağlayan iletişim aracı bulundurulacaktır.

Yönetmeliğin 35 inci maddesinin ikinci fıkrasının (d) bendinde; “… En az 20 km hıza ulaştıktan soma ani fren yaptırılır.” hükmü, aynı fıkranın (g) bendinde ise; “20 km hıza ulaştıktan sonra önüne çıkan engelden kaçma eylemini yapar.” hükmü yer almaktadır. İlgi (a) Yönetmeliğin eki “Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Değerlendirme Formu EK-3’”ün ikinci bölümü; “ENGELDEN KAÇMA ve ANİ FREN YAPMA” bölümünde ise hız limiti 25 km olarak yer almıştır. Karışıklığa meydan vermemek için uygulamalar ilgi (a) Yönetmeliğin 35 inci maddesinin ikinci fıkrasının (d) ve (g) bentlerinde belirtilen hız limitine göre yapılacakta.

Özel motorlu taşıt sürücüleri kursu direksiyon eğitimi dersi sınav sorumlusu belgesine sahip olup direksiyon eğitimi dersi sınavı    uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev alan personelin, ilgi (a) Yönetmeliğin 31 inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince il/ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki özel motorlu taşıt sürücü kurslarının iş ve işlemlerini yürüten birimlerce     hizmetiçi eğitime alınacaktır. 

Il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince hizmet içi eğitimler, ivedilikle ekte sunulan hizmet içi eğitim programı doğrultusunda planlanıp başlatılacaktır. Hizmet içi eğitimlerin uygulama eğitimleri kurslardan araç kiralanarak ekteki Hizmet içi Eğitim Etkinliği Tamamlama Programında da belirtildiği üzere her kursiyer için ayrı ayrı olmak üzere söz konusu programda belirtilen ders saati kadar verilecektir. Hizmet içi eğitim planlamasında her sınıfta 30 kişiden fazla kursiyer
 
olmamasına dikkat edilecektir. Yapılacak hizmet içi eğitimlerdeki harcamalar il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde biriken MTSK hesabından karşılanacaktır.

Yazının Tamamını İndirmek İçin TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB 2016 MTSK Direksiyon Sınavı İçin Ayrıntılı Açıklama Yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 6 sene önce

    120 saat sertifikası olanlarda katılacakmı

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!