MEB 2016 Yılı Sınav Ücretleri Hakkında Açıklama Yaptı

MEB Daha Önceden Ek Ders Ücreti Karşılığında Yapılan Görevlendirmeler Artık Her Oturumda Ayrı Ayrı Değerlendirilerek Sınav Puanı En Az Olandan Başlayarak Yapılacak. Ödemeler Güncellenerek Sisteme Yansıtılacak

12463
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son zamanlarda meydana gelen sınav görevi ücret karmaşasına son noktayı koydu. Bilindiği üzere MEBBİS modülü üzerinden öğretmenler sınav görevi almakta ve bu görev karşılığı da 5 ek ders almaktaydılar.

2016-2017 Toplu sözleşmesi sonrasında artık sınav görevleri ek ders karşılığı değil ÖSYM gibi standart ücretlendirme esasına dayanacağı belirlenmişti. MEBBİS modülünde güncelleme 2016 yılı itibarıyla halen yapılmadığından karışıklar olduğu düşünülmüş ve sınav görevi alan kişilerin belirlenmesinde muallak durumlar olduğu düşünülmekteydi. MEB bugün yayınladığı yazı ile MEBBİS üzerinden başvuru yapıp sınav görevi alacakların sınava katılım puan esasına göre ve toplu sözleşme hükümlerine göre de ücretlerin ödeneceğini açıkladı.

2016 Yılı ilk sınav görevleri 2-3 Ocak Açıköğretim sınavlarıydı. Bu sınavlarda görev alan öğretmenlere ödemeler yeni sisteme göre yapılacak. Aşağıdaki bağlantıdan yeni ücretlere ulaşabilirsiniz.

MEB Resmi Açıklama Metni:

2015 Yılı Haziran ayından itibaren sınav görevlendirmeleri merkezi olarak MEBBİS-Sınav İşlemleri Modülünden yapılmaktadır. 2015 yılında 4 adet Ortak Sınav ve 4 adet Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık Ortaokul sınavı ile 24 adet sınav ücreti karşılığı sınav görevlendirmeleri yapılmıştır.

Sınav görevlendirmeleri sınav puanı esasına göre sınav yapılan ilçedeki görev isteyenler arasından en az sınav puanından başlayarak, sınav puanı eşitliği durumunda ise T.C. kimlik numarası küçük olan önceliklendirilerek yapılmaktadır.

Ek ders karşılığı ücretlendirme yapılan sınavlarda görevlendirilen öğretmenlerin maddi kayıplarını azaltmak için 1. Oturumda görev alan öğretmenlere sınavın diğer oturumlarında da görev verilmektedir.

Ancak, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 04.01.2016 tarih ve 23078 sayılı yazısı gereği ek ders ücreti ödenecek sınavlarda 18/01/2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenmesi bildirilmiştir.

Bu doğrultuda daha önceden ek ders ücreti karşılığında yapılan görevlendirmeler artık her oturumda ayrı ayrı değerlendirilerek sınav puanı en az olandan başlayarak yapılacaktır.

“Açık Öğretim Lisesi 2015-2016 1. Dönem Sınavı (02 Ocak 2016)” ve “Açık Öğretim Ortaokulu 2015-2016 1. Dönem Sınavı (03 Ocak 2016)” sınavı görevlilerinin oturum başına almış oldukları sınav puanları ödenecek ücrete göre güncellenerek ekranlara yansıtılacaktır ibareleri yer aldı.

2-3 Ocak ve Tüm Sınavlarda Alınacak Ücret Listesi İçin TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB 2016 Yılı Sınav Ücretleri Hakkında Açıklama Yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!