1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB 2017 öğretmen atama takvimini neden netleştirmiyor
MEB 2017 öğretmen atama takvimini neden netleştirmiyor

MEB 2017 öğretmen atama takvimini neden netleştirmiyor

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarını bundan sonra Şubat'da yapacağını aslında netleştirmişti. Fakat eğitimde sürekli değişikliklerden atamalar da alıyor. 2017 atama takvimi ve sayısı net olmasına rağmen neden bir türlü resmi olarak açıklanamıyor?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz yıl öğretmen atamalarının artık Şubat ayında yapılacağını belirtmişti. 2016 yılında ilk defa uygulandığından ve Şubat ayında bir kez atama yapılırsa sad3ce 30 bin sayısında kalınacağından ikinci bir atama da gerçekleştirildi.

Bu yıl da Şubat ayı için 30 bin sayısı defalarca kesinleşmesine rağmen sürekli olarak halen Şubat'ta 15 bin Ağustos'ta 15 bin gibi resmi olmayan beyanlar bulunuyor. Bu haberler ne kadar doğru? Haberlerin doğruluğundan ziyade daha önemli konular bulunmakta. Atama döneminden çok atama sayısı önemli çünkü 30 bin atama bir yıl için MEB’de yeterli olmamaktadır. Resmi açıklama olmadığı sürece öğretmen adaylarının ümitlendirmek veya umudunu kırmanın da bir anlamı bulunmuyor.

2017'de kamuya alınacak 60 bin personelin yarısının Milli Eğitim Bakanlığına olacağını artık hepimiz biliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı için bu sayı yıl genelinde zaten yeterli değil. Tüm yıllar yapılan atamalarda 50 bin civarı atamalar olmakta ve bu yıl 30 bin atama olması demek sadece adayları değil derslikleri de etkileyecek.

Atama bekleyen milyonlarca KPSS mağduru öğretmen atamalarına tepki göstermeleri de yersizdir. Çünkü hangimiz çocuğumuzun dersinin boş geçmesini isteriz. yani 18 milyon öğrenci için 1 milyona yakın öğretmen görev yapmakta ve her yıl emekli olanlar ve açık olan öğretmen açığı ile birlikte dersliklerde ihtiyaç bulunmakta ve bu yüzden Milli Eğitim Bakanlığına yapılacak öğretmen atamaları tüm vatandaşlar için önemli olmaktadır.

Sonuç olarak atamalardan veya atama sayısından ziyade Şubat ayında alınacak 30 bin öğretmen kontenjanı neden resmi olarak açıklanamıyor veya açıklanmak istemiyor. Defalarca bir çok yetkili ağızdan Şubat'ta alım olacağını ve bunun da 30 bin olacağı söylenmesine rağmen neden bu sır gibi gizlenmekte ve adayların kafası karıştırılmakta.

Milli Eğitim Bakanlığına atamaların kesin olarak 2017 itibarı ile Şubat'ta yapılacağı ve başka bir atama olmayacağı belirtilmesine rağmen halen birçok yerde farklı atamaların olacağı gibi resmi olmayan beyanlar olması ne kadar doğru! Üstelik 30 bin sayısı MEB tarihinde en az atama olarak da tarihe geçmemesi için 2017 yılında eğer tek atama yapılacaksa bu sayı çok rahat iki katı olması gerekir ki resmi atama sayısına göre bu da pek mümkün değil.

2017 yılında alınacak öğretmen sayısından dolayı ücretli öğretmen sayısı artacak. hem öğrenciler için sürekli farklı farklı öğretmenler ders başı yapacak hem de ücretli olarak çalıştırılan taşeron öğretmenlerin mağduriyetleri katlanacak. MEB gibi bir kurumun nu konu ile ilgili olarak ciddi adımlar atması gerektiği kesindir. Umarız Şubat atama sayısı 30 bin olur ve ikinci bir atama için de Maliye Bakanlığından izin kopartılır. Gelecek nesiller için atamalarla ilgili ciddi adımlar atılmalı. Atama bekleyen milyonlarca KPSS mağdurunun sesi maalesef 2016'da duyulmadı. 

2017'de atamaların çoğu açıktan olacağı için umarız milyonlarca KPSS adayı için söylendiğinden fazla atama yapılır. Çünkü diğer branşlara 3-4-510-15 gibi sayılı atamalar olurken öğretmen atamalarına tepkiler olmakta. Öğretmen atama sayısı çok gibi görünse de Milli Eğitim Bakanlığı ile diğer kurum atamaları karıştırılmamalıdır. 18 milyon net öğrenci ders başı yapmakta ve bu öğrenciler ile birebir derse girecek onları geleceğe hazırlayacak öğretmen ataması yapılması zorunluluktur.

27199.jpg27203.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
4 Yorum