1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB, 2018 Yılı Ücretli Öğretmen Maaşları Asgari Ücrete Yetişemedi
MEB, 2018 Yılı Ücretli Öğretmen Maaşları Asgari Ücrete Yetişemedi

MEB, 2018 Yılı Ücretli Öğretmen Maaşları Asgari Ücrete Yetişemedi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) her yıl 100 bine yakın ücretli öğretmen görevlendirmesi yapmaktadır. Öğretmen açığını bu yolla kapatan MEB, ücretli öğretmen maaşlarını 2018 yılında da asgari ücretin altında bıraktı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı 5 Şubat 2018 itibarıyla başlayacak. Ücretli öğretmen başvuruları da 2. Dönem bu yıl farklı olarak e-Devlet üzerinden alınacak. Ücretli öğretmenler başvuru yapmaları için öncelikle e-Devlette başvuru yapmak durumundalar.

Her yıl ücretli öğretmen alımı yapan Bakanlık ücret konusunda maalesef kadrolu veya sözleşmeli öğretmen maaşlarının ancak 3’te biri kadar ödeme yapmakta. Hem geçici, hem de ücret olarak asgari ücretin altında olan ücretli öğretmenlik MEB’in maalesef kanayan yarası olmaya bu yıl da devam edecek.

Asgari ücretle kıyaslayacak olursa ücretli öğretmen maaşları daha geride kalıyor. 2018 Yılı asgari ücreti net rakam % 14.2'lük artışla 1603 TL'ye yükseltilmişti. Milli Eğitim Bakanlığında ek ders ücretli de 12.80 TL olarak hesaplanmaktadır.

Bir ücretli öğretmen haftada 30 saat derse girebilmektedir. Destekleme ve Yetiştirme kursu da alabilirse 40 saate kadar ek derse girebilmektedir ki 100 bine yakın ücretli öğretmen olduğu düşünülürse bu kadar çok saat derse girebilen ücretli öğretmen yok denecek kadar azdır.

Haftada kadrolu bir öğretmen gibi 30 saat ek ders alan ücretli öğretmen 4 haftalık periyotta ancak 1536 TL ek ders ücreti alabilmektedir. Asgari ücretin 1603 TL olduğu düşünüldüğünde maalesef ücretli öğretmen asgari ücretli kadar maaş alamamaktadır.

Destekleme ve Yetiştirme kursu ücreti yarı ek ders alınıyor! MEB’de kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler DYK’da iki kat ek ders almaktadırlar yani 1 ek ders ücreti 25,6 TL olurken ücretli öğretmen aynı kurstan sadece 12.8 TL ücret alabilmektedir.

Gerek DYK ücreti adaletsizliği gerekse geçici istihdam koşulları ile ücretli öğretmenlik tüm eleştirilere rağmen devam etmektedir. MEB, her yıl 100 bin öğretmen açığını geçici istihdamla ve asıl branşı olmayan mezunlarla karşılamaktadır. Üstelik ücret olarak asgari ücret bile değil!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
7 Yorum