MEB 2019-2020 Destekleme Kursları Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için destekleme ve yetiştirme kurslarını bugün itibarıyla başlattı. EBA destekleme kursları için öğrencilerin bilmesi gerekli detaylar nelerdir?

56581
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millî Eğitim Bakanlığı MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri ÖDSGM Genel Müdürlüğü Destekleme Ve Yetiştirme Kursları e-KILAVUZU kapsamında öğretmen, ücretli öğretmen ve öğrenci başvurularının alınmasının arından DYK kursları bugün itibarıyla başlıyor. 30 Eylül 2019 Pazartesi itibarıyla DTY kursları başlıyor.

2019-2020 DYK KURS SÜRESİ

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kursları iş takvimi kapsamında DYK Kursları 30 Eylül 2019 ile 7 Haziran 2019 tarihleri arasında olacak.

KURS SÜRELERİ NASIL DÜZENLENEBİLİR?

Kurslar yıllık ve yaz dönemi olarak planlanır. Yıllık planlanan kursların eylül ayının son haftasında, yaz dönemi kurslarının ise temmuz ayının ilk haftasında başlatılması esastır. Yıllık açılan kurslar ders yılı sonuna kadar devam eder. 

Kursların başlangıç ve bitiş tarihleri iş takviminde belirtildiği şekilde (30 Eylül 2019 ile 7 Haziran 2019) uygulanır.  Yaz dönemi kursları, iş takviminde belirtilen tarih aralığına bağlı kalmak şartıyla kurs merkezleri tarafından başlangıç ve bitiş tarihi belirlenerek açılabilir.

Kurslar, ders saatleri dışında saat 22:00’a kadar yapılabilir ve ihtiyaç duyulması hâlinde cumartesi, pazar günleri ile yarıyıl tatilinde de devam edebilir. Kurslarda bir ders saatinin süresi 40 dakikadır.

KURSLARDA SINIFLARIN OLUŞTURULMASI/SONLANDIRILMASI  

Her bir kurs programına devam edecek öğrenci/kursiyer sayısının 10’dan az; bir kursun sınıf mevcudunun ise 20’den fazla olmaması esastır. Öğrenci/kursiyer sayısının 20’ den fazla olması durumunda ikinci grup oluşturulur. Ancak, her bir grubun azami sayısı dolmadan yeni grup oluşturulamaz.  Tek gruplu kurs programlarında sınıf kapasitesi dikkate alınarak öğrenci/kursiyer sayısı 24’e kadar çıkarılabilir. Kurslarda yapılacak seviye tespit sınavlarına göre sınıflar/gruplar oluşturulabilir.

Kursların; örgün eğitime devam edenler ile mezun olanlar için ayrı gruplar oluşturularak düzenlenmesi esastır.

Aynı yerleşim biriminde birden fazla kurs merkezinin bulunmaması, öğrencilerin taşınma imkânının olmaması gibi sebeplerle sınıf mevcudunun 10’a ulaşamaması durumunda, millî eğitim müdürlüğünün onayı ile 5 öğrenciden az olmamak kaydıyla grup oluşturulabilir.  

Genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı ve ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim meslek lisesine kayıtlı öğrenciler ile bu okullardan mezunlar için açılacak kurslara katılacak öğrenci/kursiyer sayısı, özel eğitim okul/kurumlarındaki azami sınıf mevcudu sayısının yarısından az, azami sınıf mevcudu sayısından fazla olamaz. Ancak öğrenci sayısının yetersiz olması durumunda; 5 ile 6 ncı, 7 ile 8 inci, 9 ile 10 uncu sınıflar ve 11 ile 12 nci sınıflar birleştirilebilir.

Açılan her bir kursa devam eden öğrenci/kursiyer sayısının 10’un altına düşmesi durumunda, kursun birleştirilmesine veya kapatılmasına millî eğitim müdürlüğünce karar verilir. Bu işlemler aynı hafta içerisinde e-Kurs Modülü üzerinden de kurs merkezi müdürlüğü tarafından yapılır.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!