MEB 2019 4.Sınıf Seviyesi Türkçe-Matematik-Fen Bilimleri Öğrenci Başarı Sonuçlarını Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılına ait 4.sınıf Seviyesi Türkçe-Matematik-Fen Bilimleri öğrenci başarı izleme araştırması (TMF-ÖBA) Sonuç Raporunu açıkladı.

56430
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MEB, 2023 Eğitim Vizyonu’nda belirlenecek sınıf düzeylerinde herhangi bir notlandırma olmaksızın ‘Öğrenci Başarı İzleme Araştırması’ yapılmasını hedef olarak koymuştu. Bu kapsamda 2019 yılı Nisan ayında 81 ilde 4., 7. ve 10. sınıf düzeylerinde Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri dersleri ile ilgili öğrenci başarı izleme araştırması yapan MEB, katılan öğrenci sayısı ve araştırmanın ölçeği açısından Türkiye’de yapılan en geniş çaplı izleme çalışmasını gerçekleştirdi.

4. Sınıflar düzeyindeki araştırmanın değerlendirme raporunu MEB, ‘Türkçe-Matematik-Fen Bilimleri Öğrenci Başarı İzleme Araştırması (TMF-ÖBA)-I: 2019 4.sınıf Seviyesi’ başlığı ile yayımladı. 4. Sınıf seviyesinde araştırmaya devlet ve özel öğretim kurumlarında öğrenciler katıldı. Araştırmanın Türkçe alt testine 112 bin 465 öğrenci, Matematik alt testine 112 bin 322 öğrenci ve Fen Bilimleri alt testine 111 bin 742 öğrencinin katılımı sağlandı.

Yürütücülüğünü Milli Eğitim bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in yaptığı Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları serisinin dokuzuncu raporu Dr. H. Eren Suna, Dr. Hande Tanberkan, Emine Eroğlu ve Ümare Altun tarafından hazırlandı.

Türkçe-Matematik-Fen Bilimleri Öğrenci MEB Başarı İzleme Araştırması (TMF-ÖBA), öğrencilerin 4., 7. ve 10. sınıf düzeylerinde Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerinde kazanmış oldukları bilgi ve becerilerini izlemek amacıyla yapılmaktadır. Çalışmada öğrencilerin Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarında akademik düzeylerinin belirlenmesi, öğrenme eksikliklerinin giderilmesi için öğrencilere ve öğretmenlere geribildirim sunulması hedeflenmektedir. Çalışma sonuçları öğrencilerin bu alanlardaki akademik durumunu iyileştirmek için alınacak tedbirlerin belirlenmesi için önem teşkil etmektedir.

Türkçe-Matematik-Fen Bilimleri Öğrenci Başarı İzleme Araştırması Raporu İçin TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!