MEB 2019 Ekim Norm Kadro Güncellemeleri Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı “MEB” 2019 yılı Ekim ayı norm kadro güncelleme işlemleri 7 Ekim 2019 itibarıyla başladı. Öğretmenlerin dikkat etmesi gereken önemli hususlar ve tüm detaylar My Memur haberde.

56685
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Eğitim-Sen tarafından 2019 yılı Ekim ayı norm kadro güncellemelerine dair önemli hatırlatma yapılarak öğretmenlerin normlarına sahip çıkması gerektiğini ve buna göre gerekli hususlara değindi. İşte MEB’de öğretmenlerin norm kadro güncellemelerine dair detaylar ve öğretmenlerin dikkat etmesi gereken hususlar!

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda norm kadrolarının güncellenmesine ilişkin iş ve işlemleri belirtilen takvim çerçevesinde 7 Ekim 2019 itibarıyla süreci başlattı.

NORMLAR 7 EKİM – 31 EKİM ARASINDA BELİRLENECEK

Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan Norm kadrolarının güncellenmesine ilişkin iş ve işlemler için gerekli hazırlıkların yapılmasını içeren “Norm kadro güncelleme işlemleri” konulu yazı 2019-2020 eğitim öğretim yılına esas olmak üzere, eğitim kurumları tarafından, tüm alanlardaki (branş); ders yükü, norm kadro öğretmen sayısı ve norm fazlası öğretmen sayısının öğretmenlere tebliğ edilerek, 7 Ekim 2019 – 31 Ekim 2019 tarihleri arasında eğitim kurumlarının norm kadrolarının güncellenecek.

DERS YÜKÜ VE NORM KADRO ÖĞRETMEN SAYISININ ÖĞRETMENLERE TEBLİĞ EDİLMESİ GEREKİYOR

Bu işlemlere göre öğretmenlerin branşlarındaki ders yükü ve norm kadro öğretmen sayısı öğretmenlere tebliğ edilecek ve 2019-2020 eğitim öğretim yılına esas olmak üzere 7 Ekim 2019 – 31 Ekim 2019 tarihleri arasında eğitim kurumlarının norm kadroları güncellenecektir.

MEB NORM KADRO GÜNCELLEMESİ İÇİN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın “Norm Kadro Güncelleme İşlemleri” konulu yazısındaki tüm hususları ve gerekli tüm resmi bilgileri hem öğretmenlerin hem de okul yöneticilerinin bu resmi yazıyı ve bilgi notlarını titizlikle okumaları gerekmektedir. Aşağıdaki bağlantılarda gerekli tüm dokümanları bulabilirsiniz.

MEB NORM KADRO GÜNCELLEME TAKVİMİ

Eğitim Kurum Müdürlüklerinin Veri Girişi Yapma Tarihleri: 07 Ekim 2019 – 09 Ekim 2019,

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Veri Girişi Kontrol Tarihleri: 10 Ekim 2019 – 11 Ekim 2019,

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin Veri Girişi Kontrol Tarihleri: 14 Ekim 2019 – 18 Ekim 2019

Bakanlığın Sistemi Kontrol ve Onaylama Tarihi: 19 Ekim 2019 – 31 Ekim 2019 olarak açıklandı.

ÖĞRETMENLERİN YAPMASI GEREKENLER NELERDİR?

Öğretmenlerimizin alanındaki (branşındaki) ders yükünün nasıl hesaplanacağını bilmesi gerekmektedir.

Üniversitelerin hangi bölüm mezunlarının öğretmen olabileceği ve öğretmenlerin aylık karşılığı okutabileceği dersler Talim ve Terbiye Kurulunun 20.02.2014 Tarih ve 9 Sayılı Kurul Kararı ile yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslarda tek tek belirtilmiştir.

Bu esaslar ve eki incelenerek aynı alanda, okuldaki öğretmen sayısı, ders yükü, seçmeli ders yükü vs. gibi bilgiler elde edilerek toplam ders yükü bulunarak okuldaki bir alanda bulunan norm kadro sayısı hesaplanır ve okulun hesapladığı norm kadro sayısı ile karşılaştırılarak doğru yapılıp yapılmadığı kontrol edilmeli eksiklik varsa şerh düşülerek itiraz edilmelidir.

ÖĞRETMENLERİN NORM KADROLARINA DAİR TÜM GEREKLİ DOKÜMANLAR

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 24.09.2019 tarih ve 17993472 sayılı “Norm kadro güncelleme işlemleri” konulu yazı için TIKLAYINIZ.

18.06.2014 tarihli ve 29034 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik için TIKLAYINIZ.

Norm Kadro Güncellemesinde Dikkat Edilecek Hususlar” başlıklı bilgi notu için TIKLAYINIZ.

 “Eğitim Kurumu Yöneticilerinin Norm Kadro Güncellemesinde Yapması Gereken İş ve İşlemler” bilgi notu için TIKLAYINIZ.

Türk Eğitim-Sen’in detaylı yazısı için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!