1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. MEB, 2019 LGS Tercih Danışmanlığı Kılavuzunu Yayımladı
MEB, 2019 LGS Tercih Danışmanlığı Kılavuzunu Yayımladı

MEB, 2019 LGS Tercih Danışmanlığı Kılavuzunu Yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından 2019 yılı LGS tercih danışmanlığı kılavuzu yayımlandı. 2019 tercih danışmanlığı komisyonları takvimi ve tercih danışmanlığına dair detaylar belli oldu. İşte 2019 yılı tercih danışmanlığı kılavuzu.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı "MEB" Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılı Yükseköğretim Kurumları YKS tercihleri sürecince öğrencilere destek verecek "TERCİH DANIŞMANLIĞI" için süreç başlıyor. Tercih danışmanlığı kılavuzu yayımlandı.

10-14 Haziran 2019 tarihleri arasında İl/İlçe Koordinasyon Kurullarının Kurulacak. 17- 28 Haziran 2019 tarihlerinde ise İlçe Koordinasyon Kurullarınca Tercih Danışmanlığı Komisyonlarının Kurularak Sisteme Girilmesi işlemi yer alacak. Detaylara aşağıdaki kılavuzdan ayrıca ulaşabilirsiniz.

TERCİH DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Öğrencilerin ilgi, yetenek ve değerleri doğrultusunda başarılı olabilecekleri alanlarda eğitim almalarını, eğitim sürecinde elde ettikleri kazanımlar yolu ile hayata hazırlanmalarını ve kendilerini mutlu kılarak toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamak Türk Milli Eğitimi’nin temel amaçlarındandır.

Eğitsel ve mesleki rehberlik hizmetleri; öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri, meslekleri tanımaları, mesleklerin gerektirdiği özellikleri öğrenmeleri, kendilerine uygun meslek alanlarına yönelmeleri ve bu doğrultuda tercih edebilecekleri okul, alan ve programları seçmeleri amacıyla sunulan profesyonel destek hizmetleridir.

TERCİH DANIŞMANLIĞI KOMİSYONLARININ KURULMASI

Merkezi Sınav Tercih Danışmanlığı Komisyonları için ortaokul müdür ya da müdür yardımcısı; YKS Tercih Danışmanlığı Komisyonları için ise ortaöğretim kurum müdür ya da müdür yardımcısı başkanlığında;

İki rehberlik öğretmeni,

Rehberlik öğretmeni sayısının yetersiz olduğu hallerde tercih danışmanlığı konusunda donanımlı diğer öğretmenlerin ya da farklı eğitim kademelerinde görev yapan rehberlik öğretmenlerinin görevlendirilmesiyle her bir Tercih Danışmanlığı Komisyonu en az üç kişiden oluşur.

Komisyonlar kurulurken, kayıt alanlarının yanı sıra komisyonların kurulacağı yerlerdeki tercih yapacak olan öğrenci sayısı da dikkate alınır.

Komisyonlar; okullarda, RAM’larda, velilerin/öğrencilerin kolay ulaşabilecekleri resmi kurumlarda ve halka açık yerlerde (alışveriş merkezi, şehir meydanı, çay bahçesi, parklar vb.) kurulur.

Erişimin zor; tercih yapacak öğrenci sayısının az olduğu bölgelerde, öğrenci ve velilerin tercih danışmanlığı ihtiyaçları mobil ekipler aracılığıyla karşılanır.

Bir öğretmen sadece bir tercih danışmanlığı komisyonunda görevlendirilir. Ancak Merkezi Sınav ve YKS tercih dönemlerinin farklı tarihlerde olması durumunda aynı öğretmen her iki tercih danışmanlığı komisyonunda da görevlendirilebilir.

Merkezi Sınav Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında öncelikle ortaokullarda ve RAM’larda görev yapan rehberlik öğretmenleri, ortaokul müdür veya müdür yardımcıları görev alır. Rehberlik öğretmeni sayısının yetersiz olduğu hallerde, komisyonlarda tercih konusunda donanımlı diğer öğretmenler ve farklı kademelerde görev yapan rehberlik öğretmenleri de görevlendirilir.

YKS Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında ise öncelikle ortaöğretim kurumlarında ve RAM’larda görev yapan rehberlik öğretmenleri, ortaöğretim kurumlarının müdür veya müdür yardımcıları görev alır. Rehberlik öğretmeni sayısının yetersiz olduğu hallerde, komisyonlarda tercih konusunda donanımlı diğer öğretmenler ve farklı kademelerde görev yapan rehberlik öğretmenleri de görevlendirilir.

İlçede görev yapan mesleki ve teknik anadolu lisesi rehberlik öğretmeni sayısının yeterli olması durumunda Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında görevlendirilen iki rehberlik öğretmeninden birinin bu liselerde çalışan öğretmenlerden seçilmesine dikkat edilir.

İl ve İlçe Koordinasyon Kurulları, sekreterya faaliyetlerini yürütebilmek için ihtiyaç duyacakları personeli kendi kurumlarından temin eder. Sekreterya faaliyetlerinin yürütülmesinde rehberlik öğretmenleri görevlendirilemez.

TERCİH DANIŞMANLIĞI KOMİSYONLARININ UYMASI GEREKEN GENEL ESASLAR

Öğrencilere ikamet koşuluna bakılmaksızın hizmet verilir.

Tercih ekranında öğrencinin tercih yapmasını engelleyen herhangi bir sorun oluşması durumunda, sorunun giderilebilmesi için öğrenci, ilgili kurumlara yönlendirilir.

Merkezi Sınav tercihlerinde sorumluluk veli ve okul idaresine ait olduğundan; öğrencilerin tercihleri öğrenci velisi ya da komisyon başkanı tarafından sisteme girilir. Komisyonlarda görevlendirilen rehberlik öğretmenleri ve diğer branş öğretmenleri sisteme tercih girişinde bulunmaz.

YKS tercih sürecinde tercih sorumluluğu tamamen öğrenciye ait olduğundan öğrencilerin sisteme tercihlerini girebilmeleri için imkânlar ölçüsünde uygun ortam hazırlanır. Bu öğrencilerin tercihleri, sisteme komisyonlar tarafından girilmez.

Tercih danışmanlığı komisyonlarınca hizmet verilen bireylere ilişkin istatistiki veriler sisteme işlenir.

Hizmet verilen her öğrenci hizmet veren öğretmen tarafından öğrencinin T.C. Kimlik Numarası ile MEBBİS’ te yer alan e-Rehberlik Modülü/Tercih Danışmanlığı Öğretmen İşlemleri/öğrenci kayıt sekmesi kullanılarak sisteme işleyecektir.

TERCİH DANIŞMANLIĞI KOMİSYONLARINCA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Öğrencilere ilgi, değer ve yetenekleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçiş sürecinde rehberlik edilmesi,

Öğrenci ve velilere, karar verme sürecinde gereken rehberlik hizmetlerinin sunulması,

Öğrencilerin üst öğrenim kurumlarına yerleşmeleri aşamasında ailelerinin sosyoekonomik koşulları da dikkate alınarak sağlıklı karar verebilmelerine katkı sunulması,

Tercih edilecek eğitim-öğretim kurumlarının, özel durumu olan öğrencilere (özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler, okul birincileri, yerleştirme kılavuzlarının öngördüğü başarılı öğrenciler vb.) ilişkin koşullarının öğrenci ve veliye açıklanması,

Öğrenci ve velinin farklı istek ve beklentilerinin olabileceğinin göz önünde bulundurularak bu durumun bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi; öğrenci ve velilerin bu çerçevede yönlendirilmesi gerekmektedir.

Tercih danışmanlığı kılavuzu için tıklayınız:

pdf.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler