1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. MEB 2020 LGS Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımladı!
MEB 2020 LGS Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımladı!

MEB 2020 LGS Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımladı!

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2020 yılı liselere geçiş sınavı LGS kapsamında örnek soruları Nisan ayı için yayımladı. 2020 Nisan ayı LGS örnek sorularının tamamına My Memur haberde bulabilirsiniz.

A+A-

7 Nisan 2020 tarihi itibarıyla "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınava Yönelik Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımlandı" Milli Eğitim Bakanlığı "MEB" tarafından 2020 LGS kapsamında liselere geçiş sınavı için sınav kapsamının 1. dönem olarak açıklanmasının ardından Mart ayı örnek soruları yayımlanmıştı. Bufgün de LGS Nisan ayı örnek soruları yayımlandı. 2020 LGS 1. dönem kazanımlarını içeren örnek soruları My Memur olarak bu haberimizde hazırladık.

LGS NİSAN AYI ÖRNEK SORULAR

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın sadece birinci dönem müfredatı ve kazanımlarını kapsayan örnek soru kitapçığı Nisan ayı için de yayımlandı.

LGS kapsamındaki merkezi sınavın sadece birinci dönem müfredatı ve kazanımlarını kapsayacağını açıklayan MEB, bu kapsamda hazırlanan Nisan ayı soru kitapçığını da SÖZEL ve SAYISAL olarak erişime açtı.

LGS'ye giren öğrenciler için her ay hazırladığı örnek soru kitapçıklarını internet sitesinden erişime açan Bakanlık, bundan sonra örnek soru kitapçıklarını birinci dönem müfredatı ve kazanımları doğrultusunda hazırlamaya devam ediyor.

LGS kapsamında 7 Haziran'da gerçekleştirilecek merkezi sınava yönelik örnek soru kitapçığına "http://odsgm.meb.gov.tr" adresinden erişilebilecek. Aşağıdaki bağlantıdan SÖZEL ve SAYISAL soru kitapçıklarına direkt erişim sağlayabilirsiniz.

Kitapçıkta, sayısal ve sözel testlerdeki soru sayısının yarısı kadar örnek soruya yer verildi.

MEB 2020 LGS 1. Dönem KAZANIMLARI NELERDİR?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi LGS nin sadece ilk dönem müfredatından yapılacağını açıkladı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle EBA TV ve EBA internet adresinden uzaktan eğitimin başlaması ile birlikte velilerin, öğrencilerin, öğretmenlerin akıllarına bazı sorularda takılmaya başlamıştı. Bu sorulardan biri de Liselere Geçiş Sistemi LGS sınavı ile ilgiliydi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada,LGS kapsamındaki merkezi sınavın, sadece birinci dönem müfredatından yapılacağını belirtti.

Bakan Selçuk;  "LGS kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak." ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınavla ilgili önemli bir karar aldı. 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer başkanlığında toplanan Ölçme ve Değerlendirme Süreçlerinin İyileştirilmesi Bilim Kurulu, tüm süreci değerlendirdi ve tavsiye kararları aldı. 

MEB, bu tavsiye kararları doğrultusunda LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavda 2019-2020 eğitim-öğretim yılının sadece birinci döneminin sonuna kadarki müfredatta yer alan soruların sorulması kararını vermesinin ardından Mart ve Nisan ayı sorularını da yayımladı.

"LGS sınav takviminde uzun gecikmelere yol açabileceği değerlendirildi"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yeni kararla okulların tatil süresinin 30 Nisan'a kadar uzatıldığını hatırlatmıştı.

Bu süreçte uzaktan eğitimle öğrencilere destek sağladıklarını vurgulayan Selçuk, bu sene LGS kapsamında yapılacak merkezi sınava girecek 8. sınıf öğrencilerinin bu sınavla ilgili kaygı düzeylerini en aza düşürmek istediklerini söylemişti.

Ölçme ve değerlendirme süreçlerini iyileştirmek için danışmanlık yapan ve alanında deneyimli akademisyenlerin yer aldığı, ayrıca genel müdürlerin de bulunduğu bir bilimsel kurulun olduğunu belirten Selçuk, Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in başkanlık ettiği kurulun tüm süreci değerlendirdiğine işaret etti.

Nisan Ayı Sayısal Bölüm Örnek Soruları için Tıklayınız.

Nisan Ayı Sözel Bölüm Örnek Soruları için Tıklayınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.