1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. MEB, Adil ve Sürdürülebilir Bir Tayin Sistemi Nasıl Yapabilir
MEB, Adil ve Sürdürülebilir Bir Tayin Sistemi Nasıl Yapabilir

MEB, Adil ve Sürdürülebilir Bir Tayin Sistemi Nasıl Yapabilir

Milli Eğitim Bakanlığı, iller arası, il içi ve mazeret tayinleri her yıl sorunlu geçmekte ve birçok öğretmen mağdur edilmekte. Peki doğru bir düzen nasıl oluşturulabilir? AES Bakanlıktan adil ve sürdürülebilir bir tayin sistemi talep etti!

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası, Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak, öğretmenlerin yer değiştirmelerinde adaletli bir sistemin olmasını talep etti. Kamuoyunda yalnızca özür gruplarında sorun yaşandığına dair bir algı olsa da isteğe bağlı tayinler de güçlükle yapılmaktadır.

Kimi ilçelerde ve uzak köylerde çakılı kalmış on binlerce öğretmenimiz vardır. Yüksek hizmet puanlarına rağmen milim yer değiştiremeyen bu öğretmenler mesleki tecrübelerini farklı okullarda geliştirebilir. Teşvik edilen bir rotasyon da ayrıca yarar sağlayacaktır.

Söz konusu başvuruda; tayinlerin sadece bir umut veya tahminden öteye götürülerek, adaletli bir sıra tayin sisteminin olmasının yerinde bir uygulama olacağı belirtildi. Sıraların yaz tatili ve yarıyıl tatilinde en az iki defa çalıştırılmasının yerinde bir uygulama olacağını, gerekirse bu konuda öğretmenlere anket uygulanmasının, taslak çalışmaya görüşler alınması suretiyle geri bildirim alınmasının adil bir sistem için yol gösterici olacağını bakanlığın bilgisine sunuldu.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği’nin hazırladığı ve öğretmen tayinlerine adil ve sürdürülebilir bir düzen getirilmesini talep ettiği yarının tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler