MEB, Adil ve Sürdürülebilir Bir Tayin Sistemi Nasıl Yapabilir

Milli Eğitim Bakanlığı, iller arası, il içi ve mazeret tayinleri her yıl sorunlu geçmekte ve birçok öğretmen mağdur edilmekte. Peki doğru bir düzen nasıl oluşturulabilir? AES Bakanlıktan adil ve sürdürülebilir bir tayin sistemi talep etti!

39486
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu Eğitim Sendikası, Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak, öğretmenlerin yer değiştirmelerinde adaletli bir sistemin olmasını talep etti. Kamuoyunda yalnızca özür gruplarında sorun yaşandığına dair bir algı olsa da isteğe bağlı tayinler de güçlükle yapılmaktadır.

Kimi ilçelerde ve uzak köylerde çakılı kalmış on binlerce öğretmenimiz vardır. Yüksek hizmet puanlarına rağmen milim yer değiştiremeyen bu öğretmenler mesleki tecrübelerini farklı okullarda geliştirebilir. Teşvik edilen bir rotasyon da ayrıca yarar sağlayacaktır.

Söz konusu başvuruda; tayinlerin sadece bir umut veya tahminden öteye götürülerek, adaletli bir sıra tayin sisteminin olmasının yerinde bir uygulama olacağı belirtildi. Sıraların yaz tatili ve yarıyıl tatilinde en az iki defa çalıştırılmasının yerinde bir uygulama olacağını, gerekirse bu konuda öğretmenlere anket uygulanmasının, taslak çalışmaya görüşler alınması suretiyle geri bildirim alınmasının adil bir sistem için yol gösterici olacağını bakanlığın bilgisine sunuldu.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği’nin hazırladığı ve öğretmen tayinlerine adil ve sürdürülebilir bir düzen getirilmesini talep ettiği yarının tam metni için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!