1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB, Asgari Ücretin Altında Öğretmen Çalıştırıyor
MEB, Asgari Ücretin Altında Öğretmen Çalıştırıyor

MEB, Asgari Ücretin Altında Öğretmen Çalıştırıyor

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2017-2018 eğitim yılında ve gelecek dönemlerde de asgari ücretin altında ücretli öğretmen çalıştırmaya devam edecek. Ücretli öğretmenlik mi yoksa kadrolu atama mı eğitimin çözümü?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığında ücretli öğretmenlik sorunu giderek derinleşiyor. Çünkü kadrolu öğretmen alımları artık yapılmıyor! Kadrolu öğretmen alımları yerine sadece KPSS puanı ile başvuru alınıyor ve mülakat puanı esas alınarak sözleşmeli öğretmen alımı yapılıyor.

Ücretli öğretmen sorununun derinleşmesinin sebebi de alımların azaltılması. Son yıllara göre 3'te bir oranında azalan öğretmen atamaları 2017'de 20 bin 127, 2018 yılında da yine aynı şekilde 20 bin olacak şekilde yapılacağı belirtildi. Üstelik Ağustos 2017'de kadrolu 10 bin öğretmen ataması da maalesef unutuldu.

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler 4 kat daha masraflı geliyor!

Öğretmen atama sayısının azalması ile de ücretli öğretmenliğe olan talep, daha doğrusu Bakanlığın talebi daha arttı. Çünkü kadrolu veya ücretli öğretmenliğe nazaran ücretli öğretmenlik 3 kat hatta 4 kat daha karlı bir sistem. Maalesef eğitime ayrılan pay bütçede en fazla olmasına rağmen öğretmen atması konusunda aynı hassasiyet yok!

Asgari ücretin altında maaş!

Ücretli öğretmenliğin tercih edilmesinin en büyük sebebi sadece maaşı olduğu açıktır. Çünkü sadece ek ders karşılığı maaş alan ücretli öğretmenlerin sabit bir geliri olmamaktadır. Ders sayısı tam bile olsa asgari ücret kadar eline geçmiyor.

Ücretli öğretmenliğe her önlisans ve lisans mezunu hatta 3. .e 4. Sınıf öğrencileri başvurabiliyor!

Öğretmenlerin atanmadan önce tercih ettiği ve bir nevi öğretmenlik öncesi staj gibi olan ücretli öğretmenliğe öğretmenlik branşının haricinde her bölümün başvuru yapabilmesi de cabası! Çünkü ücretli öğretmenlik başvurusu için bölüm şartı yok, herhangi önlisans mezununun yanı sıra üniversitelerin 3. Ve 4. Sınıf öğrencileri de başvurabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB eğitim öğretimde kaliteyi arttırmak için birçok çalışma yapıyor olsa da maalesef öğretmen nitelikleri ve atamaları konusunda maalesef elini taşının altına koymuyor ya da koymak istemiyor!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler