1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Hakkında
MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Hakkında

MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Hakkında

Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslak Olarak 20 Ekim 2014’ten Beri Yürürlükte. Rotasyonu da İçerecek Yeni Yönetmelik İçin Çalışmalarda Sona Yaklaşılıyor

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Merakla Beklediği “Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini” Taslak halinde paydaşların incelemesine açmıştı. 20 Ekim 2014’ten Beri Beklemeye Devam Ediyor ve taslak halen yürürlükte ve taslak halinden çıkmadı.

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 16 Ağustos 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu yönetmelikte tüm  Kamu kurum ve kuruluşlarının  yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde yönetmeliklerini bu Yönetmeliğe uygun hale getirirler hükmü bulunmaktadır. MEB 2 ay içerisinde yerine getirmiştir fakat TASLAK olarak halen yürürlüktedir. Bu taslak maddeye göre yapılacak atamalarda henüz bir netlik olmadığından atama takviminin de Nisan ayı sonuna kadar çıkması beklenmektedir.

Baş rotasyona tabii olacak öğretmenler, il içi yer değişikliği yapacak olanlar, il dışı yer değişikliği yapacak olanlar, eşi özelde çalışanların net olarak kaç yıl çalışması gerektiğinin netleşmesi, ilk atama başvuruları, engelli öğretmen veya eşlerinin nasıl ve ne şekilde yeni yönetmelikte yer alacaklarına dair beklentilerin bulunduğu yönetmeliğin bir an önce son hali ile yayınlanması gerekmektedir.

Daha önce MEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Vekili Fethi Fahri Kaya da Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin ilgililerin ve paydaşların görüşlerini dikkate alarak yapılacağını ve bunun için herhangi bir tarih belirtmemişti.

Özellikle öğretmenlere rotasyonu da içeren yönetmelik çalışmasında, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla eğitim camiasının, sosyal tarafların ve sivil toplum kuruluşlarının da görüşünü aldıklarını anlatmıştı fakat il içi atama dönemi yaklaşırken yönetmelik ile ilgili olarak yayınlanma zamanında bir netlik yok.

Özellikle il içi ve il dışı yer değişikliği hakkı olacakların merakla beklediği son çıkacak yönetmelik belli değil. Yer değişikliğinde bulunacakların bu belirsizlikten dolayı karar vermeleri için de zaman giderek azalmaktadır.

İlgililerin bu konuya özenle yaklaşması ve kısa sürede öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğini açıklamasını bekliyoruz. Düzenlemede çok olumlu sonuçlar olacağını daha önceden belirten MEB yetkililerinden bu konuda müjdeli haberler bir an önce beklenmektedir.

Ayrıca İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2015 YILI İş TAKVimi’ne göre “İl İçi, İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfı personelinin Yer Değiştirmesi” işlemleri 01 Mayıs - 30 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacağından yönetmeliğin bu ay sonuna kadar çıkması gerekmektedir.

TASLAK OLAN MEB ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ
MEB İNSAN KAYNAKLARI İŞ TAKVİMİ
HİZMET BÖLGELERİ ÇİZELGESİ
HİZMET ALANLARI VE HİZMET PUANLARI ÇİZELGESİ
DEĞERLENDİRME FORMU
UYGULAMA SINAVI FORMU

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.