MEB, Aylık Geliri 4880 TL’den Az Olana “Yoksul” Diyor!

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK tarafından yapılan açıklamada İlköğretim-ortaöğretim bursluluk sınavında aylık gelir konusu ele alındı. Detaylar My Memur haberde.

59130
Daha Fazla Göster

Bilindiği üzere İlköğretim ve Ortaöğretim Bursluluk Sınavı İOKBS yayımlanmıştı. 2020 yılı bursluluk sınavında dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı. Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK tarafından MEB’in 4 bin 880 TL altında aylık geliri olanları YOKSUL olarak ifade ettiğine dair veriler paylaşıldı.

MEB, AYLIK GELİRİ 4.880 TL’DEN AZ OLANA “YOKSUL” DİYOR!

Milli Eğitim Bakanlığı 4.880 TL’den az geliri olanlara “Yoksul” diyor. Milli Eğitim Bakanlığınca açılan ilköğretim ve orta öğretim bursluluk sınavına; 2019 yılında fert başına 2019 yılı geliri 14 bin 640 TL’den az olanlar başvurabiliyor.

– 4 kişilik bir aile için hesaplandığında bursluluk sınavına başvurabilmek için yıllık gelirinin (4 x 14.640= 58 bin 560 TL) olması gerekir.

– Ailede bir kişi çalışıyorsa aylık geliri (58.560 ÷  12 = 4.880 TL) olmalıdır.

– 2019 yılı için bu miktardan daha düşük aylık geliri olanlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından YOKSUL sayılmaktadır. Ve bu miktardan az geliri olan ailelerin çocukları bursluluk sınavına başvurabilmektedir

Bu rakamları MEB 2020 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Başvuru ve Uygulama Kılavuzu (sf: 4, Başvuru Şartları/d) yer almaktadır.

BASK: KİM BU YOKSUL MEMURLAR?

Bu durumda 2019 yılı gelirleri dikkate alındığında; tek maaşlı olup yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar, lise, ön lisans ve lisans mezunu memurlar (şube müdürleri hariç) genel idare hizmetleri personeli), öğretmenler, ebe ve hemşireler başta olmak üzere yardımcı sağlık personeli, teknisyen ve teknikerler.

– 3 milyon 250 bin memurun yaklaşık üçte ikisi YOKSUL. Kim diyor bunu? Milli Eğitim Bakanlığı.

DEVLET, MEMURUNU YOKSUL KOYAR MI?

Devlet, memurunu YOKSUL koymaz, Hele sosyal devlet hiç koymaz, Koyamaz, Koymamalı. Çünkü memurun kazanç getirici bir iş yapması yasak. İcralık olması bile disiplin konusu. Devlet memurunun ekonomik varlığını geliştirme görevini üzerine almış. Ama yerine getirmiyor.

Yetkili sendikalar da buna çanak tutuyor. Toplu sözleşme talepleri MEB rakamlarının üzerine çıkmıyor. Yani yetkili sendikalar memurlara “Yoksulsun sen, yoksul kal!” diyor. Bakmayın açıkladıkları açlık ve yoksulluk sınırı açıklamalarına. Öyle olsa Hükumetten talepleri yoksulluk sınırının altında olmaması gerekir. Öyle bir toplu sözleşme metnine imza atmamaları gerekirdi. Ama öyle değil. Ve bu sahte sendikalardan kurtulmadıkça memur yoksul kalmaya mahkum.

Çözüm bağımsız sendikacılıkta. Çözüm BASK ve bağlı sendikalarda. Çözüm arayanları, yoksulluktan kurtulmak isteyenler; BASK ve bağlı sendikalar sizi bekliyor açıklamasında bulunuldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB, Aylık Geliri 4880 TL’den Az Olana “Yoksul” Diyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!