1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. MEB, Aylık Geliri 4880 TL’den Az Olana “Yoksul” Diyor!
MEB, Aylık Geliri 4880 TL’den Az Olana “Yoksul” Diyor!

MEB, Aylık Geliri 4880 TL’den Az Olana “Yoksul” Diyor!

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK tarafından yapılan açıklamada İlköğretim-ortaöğretim bursluluk sınavında aylık gelir konusu ele alındı. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Bilindiği üzere İlköğretim ve Ortaöğretim Bursluluk Sınavı İOKBS yayımlanmıştı. 2020 yılı bursluluk sınavında dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı. Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK tarafından MEB’in 4 bin 880 TL altında aylık geliri olanları YOKSUL olarak ifade ettiğine dair veriler paylaşıldı.

MEB, AYLIK GELİRİ 4.880 TL’DEN AZ OLANA “YOKSUL” DİYOR!

Milli Eğitim Bakanlığı 4.880 TL’den az geliri olanlara “Yoksul” diyor. Milli Eğitim Bakanlığınca açılan ilköğretim ve orta öğretim bursluluk sınavına; 2019 yılında fert başına 2019 yılı geliri 14 bin 640 TL’den az olanlar başvurabiliyor.

- 4 kişilik bir aile için hesaplandığında bursluluk sınavına başvurabilmek için yıllık gelirinin (4 x 14.640= 58 bin 560 TL) olması gerekir.

- Ailede bir kişi çalışıyorsa aylık geliri (58.560 ÷  12 = 4.880 TL) olmalıdır.

- 2019 yılı için bu miktardan daha düşük aylık geliri olanlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından YOKSUL sayılmaktadır. Ve bu miktardan az geliri olan ailelerin çocukları bursluluk sınavına başvurabilmektedir

Bu rakamları MEB 2020 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Başvuru ve Uygulama Kılavuzu (sf: 4, Başvuru Şartları/d) yer almaktadır.

BASK: KİM BU YOKSUL MEMURLAR?

Bu durumda 2019 yılı gelirleri dikkate alındığında; tek maaşlı olup yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar, lise, ön lisans ve lisans mezunu memurlar (şube müdürleri hariç) genel idare hizmetleri personeli), öğretmenler, ebe ve hemşireler başta olmak üzere yardımcı sağlık personeli, teknisyen ve teknikerler.

- 3 milyon 250 bin memurun yaklaşık üçte ikisi YOKSUL. Kim diyor bunu? Milli Eğitim Bakanlığı.

DEVLET, MEMURUNU YOKSUL KOYAR MI?

Devlet, memurunu YOKSUL koymaz, Hele sosyal devlet hiç koymaz, Koyamaz, Koymamalı. Çünkü memurun kazanç getirici bir iş yapması yasak. İcralık olması bile disiplin konusu. Devlet memurunun ekonomik varlığını geliştirme görevini üzerine almış. Ama yerine getirmiyor.

Yetkili sendikalar da buna çanak tutuyor. Toplu sözleşme talepleri MEB rakamlarının üzerine çıkmıyor. Yani yetkili sendikalar memurlara “Yoksulsun sen, yoksul kal!” diyor. Bakmayın açıkladıkları açlık ve yoksulluk sınırı açıklamalarına. Öyle olsa Hükumetten talepleri yoksulluk sınırının altında olmaması gerekir. Öyle bir toplu sözleşme metnine imza atmamaları gerekirdi. Ama öyle değil. Ve bu sahte sendikalardan kurtulmadıkça memur yoksul kalmaya mahkum.

Çözüm bağımsız sendikacılıkta. Çözüm BASK ve bağlı sendikalarda. Çözüm arayanları, yoksulluktan kurtulmak isteyenler; BASK ve bağlı sendikalar sizi bekliyor açıklamasında bulunuldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler