1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. MEB, Bir Kurs Programının Öğretmen Niteliklerini Değiştirdi
MEB, Bir Kurs Programının Öğretmen Niteliklerini Değiştirdi

MEB, Bir Kurs Programının Öğretmen Niteliklerini Değiştirdi

Milli Eğitim Bakanlığı kurs program onaylarını yayımlayarak bir kurs programının mevcut öğretmen niteliklerinde değişiklik yaptı. El sanatları teknolojileri alanında yer alan kurs programı eğitici niteliği değişikliği için tıklayınız.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 20 Mart tarihli Kurs Programı Onayları yazısı yayımlandı. Buna göre Bakanlık Makamının 20 Mart 2018 tarihli onayla El Sanatları Teknolojisi alanında yer alan "İpek El Dokumacılığı" kurs programının eğitici niteliklerinde değişiklik yapılmıştır denildi.         

El Sanatları Teknolojisi alanında yer alan "İpek El Dokumacılığı" kurs programının geleneksel sanatların yaşatılması çerçevesinde değerlendirildiğinden, eğitici nitelikleri ile ilgili yapılan açıklama şu şekildedir.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” göre; El Sanatları Teknolojisi alanı /El Sanatları ana sanat dalı, Tekstil Teknolojisi alanı/Tekstil ve Trikotaj dalı, öğretmeni olarak atananlar öğretmen bulunamaması durumunda bu alanda öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olanlar olarak belirlendi.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelge” ile El Sanatları Teknolojisi alanı/El Sanatları ana sanat dalı, Tekstil Teknolojisi alanı/Tekstil ve Trikotaj dalına kaynak teşkil eden yükseköğretim programları/fakülte mezunları olarak belirlendi.

El Sanatları Teknolojisi, Tekstil ve Trikotaj alanında/alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyesi, öğretim görevlileri olarak belirlendi.

El Sanatları Teknolojisi, Tekstil ve Trikotaj alanları ile ilgili önlisans programlarından mezun olup alanında en az 1 yıllık meslek deneyimi olduğunu belgelendirenler olarak belirlendi.

Mesleki eğitim veren ortaöğretim kurumlarının El Sanatları ve Tekstil teknolojisi alanlarından mezun veya bu alanda asgari dördüncü seviyede eğitim almış olup alanında en az 3 yıllık meslek deneyimi olduğunu belgelendirenler olarak belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarının Tespit ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönerge” kapsamında yerel sanatçı olarak belgelendirilenler olarak belirlendi.

“Halk Eğitimi Faaliyetlerinin Uygulanmasına Dair Yönergenin” üçüncü bölümünde yer alan Madde 9-f bendi kapsamında değerlendirilen sanatçılar, öğretmen/eğitici olarak görev almalıdır şeklinde değiştirilmiştir denildi. Eğitici nitelikleri onay metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler