1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. MEB, Boş Geçen Derse Giren Nöbetçi Öğretmene Ek Ders Ücreti Ödeyecek
MEB, Boş Geçen Derse Giren Nöbetçi Öğretmene Ek Ders Ücreti Ödeyecek

MEB, Boş Geçen Derse Giren Nöbetçi Öğretmene Ek Ders Ücreti Ödeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı Türk Eğitim-Sen'in talebini kabul etti. Boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmenlerin ek ders ücretleri ödenecek. İşte detaylar.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığına yapılan talep karşılık buldu. Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan başvuru MEB tarafından kabul edildi. Sendika MEB’e yazdığı yazıda; nöbetçi öğretmenlerin boş geçen derslere girdirilmemesi, derse girmeleri durumunda ek ders ücretlerinin ödenmesi, ek ders ücret ödemesi yapılabilmesi için mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı da bu talep yazısına yasal süresi içerisinde cevap vermediğinden talebin çözüme kavuşturulması için Kamu Denetçiliği Kurumu’na müracaat edilmişti. Ardından MEB, gecikmeli de olsa talebi kabul ederek nöbetçi öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi gerektiğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca sendikaya cevaben gönderilen yazıda; “Bu çerçevede nöbetçi öğretmenlerden boş geçen derslere girenlerin, o günler için yürütülmesi öngörülmüş olan müfredatı aynı şekilde uygulamaları şartıyla, okuttukları derslerin öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi, aylık karşılığı ders görevinin üzerinde okuttukları derslerin ise söz konusu Kararda belirtilen saat sınırlarını geçmemek üzere ek ders ücreti karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ancak nöbetçi öğretmenlerin, ders okutmaksızın salt öğretmeni olmayan sınıfların sükunetini sağlamak üzere sınıfta bulunmalarının bu kapsamda değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Bu kapsamda nöbetçi öğretmenlerden boş geçen derse girenlerin ders işlemeleri durumunda ek ders ücretinin ödenmesi gerektiğini, ders işlemeksizin sınıfın sükunetinin sağlanması durumunda ise bu ücretin ödenemeyeceğini ifade edildi.

Boş derse giren öğretmenin sınıfta ders mi işlediği, yoksa sınıfın sükuneti mi sağladığının tespiti mümkün olmadığı gibi böyle bir tespitin yapılmak istenmesinin öğretmenlik mesleği açısından kabulü mümkün değildir.

Sükuneti sağlamak için bile olsa görevi olmadığı halde boş geçen derse girmek üzere görev verilen öğretmene her şart altında ek ders ücreti ödenmelidir. Angarya yasaktır. Hiç kimse ücreti ödenmeksizin çalıştırılamaz denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı görüş yazısına binaen artık boş geçen derse girmek üzere görevlendirilen nöbetçi öğretmenlere ek ders ücretleri görev yaptıkları okul veya kurum tarafından ödenecektir.

Ayrıca, Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan başvuru henüz onaylanmadığı ve sonuçlandığında bilgi verileceği belirtildi.

KDK'ya yapılan başvuru için TIKLAYINIZ.

MEB'e yapılan başvuru için TIKLAYINIZ.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın cevabi yazısı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler