1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB Bütçe Görüşmelerinde Öğretmen Alımı Gündeme Getirildi
MEB Bütçe Görüşmelerinde Öğretmen Alımı Gündeme Getirildi

MEB Bütçe Görüşmelerinde Öğretmen Alımı Gündeme Getirildi

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı bütçesi görüşülüyor. Bütçe görüşmelerinde milletvekilleri öğretmen ataması konusunu gündeme getirdi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan öğretmen alımı açıklaması bekleniyor.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı bütçe görüşmeleri TBMM Genel Kurulunda devam ediyor. 18 Aralık 2017 tarihli Genel Kurul toplantısında gerçekleşen bütçe görüşmelerinde parti grupları adına milletvekilleri konuştu. Konuşmalarda öğretmen alımı konusu, kürsüden en çok dile getirilen konular arasında yer aldı.

İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, 40 bin sözleşmeli ve 63 bin ücretli öğretmen olduğunu dile getirerek bunların güvencesiz oluşunu eleştirdi. Ayrıca 438 bin öğretmenin atama beklediğini ifade etti. Eğitim fakültelerinde öğrenim gören 650 bin öğretmen adayıyla birlikte 1 milyon atama bekleyen öğretmen olacağını kaydetti. Bu doğrultuda öğretmen açığının kapatılması gerektiğini vurguladı.

Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, kürsüde öğretmen alımına en çok değinen konuşmacı oldu. İrgil MEB bütçesinin yüzde 80’inin doğrudan personel giderlerine ayrıldığını hatırlattı. Bu nedenle öğretmen alımı için bu bütçenin kullanılması gerektiğini belirtti.

İrgil’in ifadelerine göre Bakan İsmet Yılmaz defalarca 100 bin civarında öğretmen açığı olduğunu belirtti. 2017’de verilen ek atama sözünün de tutulmadığını hatırlatan Milletvekili İrgil, 2018’de yapılacağı söylenen 20 bin öğretmen atamasının yetersiz olduğunu, açığın kapatılması için en az 50 bin öğretmen alımı yapılması gerektiğini dile getirdi.

Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, atama bekleyen öğretmen sayısını 400 bin olarak ifade etti. Aydın Bakan’ın sık sık söylediği “öğretmenlerin 3’te ikisini biz atadık” sözünün yetersiz olduğunu, milletin hizmet beklediğini dile getirdi. 400 bin atama bekleyen öğretmen için gerekenin yapılmasını talep etti.

AK Parti Grubu adına ise Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı konuştu. Açıkkapı 2003 yılından bu yana 584 bin 288 öğretmen ataması yapıldığını dile getirdi.

TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde, saat 20:30 itibariyle Bakan İsmet Yılmaz’ın konuşması sürüyor. Bakan’ın öğretmen alımı konusunda bir açıklaması olduğu anda My Memur olarak sizlerle paylaşacağız. Lütfen takipte kalınız.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum