1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MEB Denetimindeki Özel Öğrenci Yurtlarına Beslenme ve Barınma yardımı Talebi
MEB Denetimindeki Özel Öğrenci Yurtlarına Beslenme ve Barınma yardımı Talebi

MEB Denetimindeki Özel Öğrenci Yurtlarına Beslenme ve Barınma yardımı Talebi

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi 19 Kasım 2018 tarihi itibarıyla TBMM’ye sunuldu. Teklif ile MEB’e bağlı özel yurtlar için beslenme ve barınma yardımı talep ediliyor.

A+A-

19 Kasım 2018 tarihi itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verildi. Kanun teklifi ile birlikte özel yurtlardaki öğrencilere beslenme ve barınma yardımı verilmesi amaçlanıyor.

Kanun teklifi gerekçeleri ve detayları şu şekildedir: vergi muafiyeti tanınan vakıflara ve kamu yararına çalışan derneklere ait yükseköğrenim yurtlarındaki öğrencilere verilen beslenme ve barınma yardımının Millî Eğitim Bakanlığı denetiminde olan özel öğrenci yurtlarındaki öğrencilere de verilmesi amaçlanmaktadır.

Türkiye’de yükseköğretimde okuyan öğrenci sayısı yaklaşık 7.5 milyondur. Bu öğrencilerden 3.5 milyonu, örgün eğitim görmekte, barınma ve beslenme ihtiyacı kendisi veya aile tarafından karşılanmaktadır.

Kredi ve yurtlar kurumunun mülkiyetinde ve kiraladığı yurtlar dahil yatak kapasitesi 630.000 dir. Devletimiz örgün yüksek öğrenim gören 3.5 milyon öğrencinin ancak 5 te birine barınma imkanı sağlayabilmektedir. Ortaya çıkan barınma ihtiyacı özel yurtlar tarafından karşılanmaktadır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, devlet yurtlarında barınmakta olan Öğrencilere hem barınma hem de beslenme yardımı yapmaktadır. Devlet yurtlarının birçoğu kampüs içerisinde veya yakınında olduğundan, devlet yurtlarında kalan öğrencilerin ulaşım giderleri de özel yurtlarda kalan öğrencilere göre düşüktür.

T.C Anayasası’nın 42. Maddesinde “Devlet, maddi imkanlardan yoksun başarılı Öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar.” denilmektedir.

Kanun bu haliyle yoksun öğrencilerin ancak devlet yurdunda kalmaları şartıyla yardım edileceğini hükmetmesiyle, hem talep eden yoksun vatandaşlarına hizmet veremediği, hem de hizmet veremediği vatandaşını, barınma ve beslenme yardımlarından da mahrum bırakmakla iki türlü haksız uygulamaya maruz bırakmaktadır.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler