1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. MEB, Ders Kitapları Değerlendirme Kriterlerini Yayımladı
MEB, Ders Kitapları Değerlendirme Kriterlerini Yayımladı

MEB, Ders Kitapları Değerlendirme Kriterlerini Yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından ders kitapları ve eğitim araçları ile bunlara ait elektronik içeriklerin incelenmesinde değerlendirmeye esas olacak kriterler. Ders kitapları değerlendirme kriterleri için tıklayın

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, Taslak ders kitapları ve eğitim araçları ile bunlara ait e-içerikler Millî Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği’nin 19. maddesi hükümlerine göre incelenir. Bu süreçte aşağıdaki dört ana kriter ve bunlara dair kriterler ile açıklamalarını aşağıdaki pdf dokümanından ayrıca inceleyebilirsiniz.

Anayasa ve mevzuata uygunluk yönünden yapılacak incelemede değerlendirmeye esas kriterler açısından değerlendirme. Taslak ders kitaplarının ve e-içeriklerinin Anayasa ve mevzuata uygunluk açısından incelenmesi ve değerlendirilmesinde bu madde kapsamında kriterler ve açıklamaları dikkate alınır.

İçeriğin Bilimsel Olarak Yeterliliği açısından değerlendirme. Taslak ders kitaplarının ve e-içeriklerinin bilimsel yeterlilik yönünden uygunluğunun incelenmesi ve değerlendirilmesinde madde kapsamında kriterler ve bunların açıklamaları dikkate alınır.

İçeriğin Eğitim ve Öğretim Programının Kapsamını ve Kazanımları Karşılama Yeterliliği açısından değerlendirme. Taslak ders kitaplarının ve e-içeriklerin eğitim öğretim programının kapsamını ve kazanımlarını karşılama yeterliliğinin incelenmesinde değerlendirmeye esas olarak madde kapsamında kriterler ve açıklamaları dikkate alınır.

Görsel Tasarımın ve İçerik Tasarımının Öğrenmeyi Destekleyecek Nitelikte Olması ve Öğrencilerin Gelişim Özelliklerine Uygunluğu açısından değerlendirme. Taslak ders kitaplarının ve e-içeriklerin tasarım yönünden uygunluğunun incelenmesi ve değerlendirilmesinde madde kapsamında kriterler ve açıklamaları dikkate alınır.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında okutulacak ders kitaplarının incelenmesinde değerlendirmeye esas kriterler ile bunlara ait açıklamalarda yer alan kavramlar, uygulamada objektifliğin sağlanması ve bunların her incelemeci tarafından aynı şekilde anlaşılıp doğru değerlendirilmesi için tanımlar kısmında tek tek anlatıldı. Ders kitapları değerlendirme kriterleri için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler