1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB, Destekleme Kurslarında Yetenek Derslerinden de Kurslar Açılmalıdır
MEB, Destekleme Kurslarında Yetenek Derslerinden de Kurslar Açılmalıdır

MEB, Destekleme Kurslarında Yetenek Derslerinden de Kurslar Açılmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 yılı destekleme ve yetiştirme kurs başvuruları öğretmenler için devam ediyor. Kurslarda yetenek derslerinden de kurs açılması isteniyor.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda açılacak olan destekleme ve yetiştirme kurslarında DYK okul veya kurumlar bünyesinde okutulan tüm derslerden kurslar açılabilmektedir. Hangi derslerden kurs açılacağı konusunda öğrenci tercihleri dikkate alınarak okul veya kurumun imkanları ölçüsünde okul yönetimince karar verilecektir.

Geçen yıllarda kurs açılan dersler incelendiğinde ise genellikle liselere yerleştirme sınavı ve ÖSYM sınavlarında soruların sorulduğu Türkçe, matematik, İngilizce, edebiyat, fizik, kimya gibi temel derslerden kurslar açıldığı Türk Eğitim-Sen tarafından dile getirildi.

Fakat, kurslarda ders seçimi konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmazken genel yetenek dersleri görmezden gelinmiş, okul yönetimlerince genel yetenek derslerinden minimum düzeyde kurslar açılmıştır. Oysa genel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan okulların ve üniversiteler bulunmaktadır.

Genel yetenek sınavıyla öğrenci alan kurumlar şu şekildedir.

Güzel Sanatlar Liseleri ile Spor Liseleri; Güzel sanatlar liseleri ile spor liselerinin 9’uncu sınıflarına öğrenci alınmasına ilişkin iş ve işlemler, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre yapılmakta ve bu tür okullara alınacak öğrenciler yetenek sınavı ile belirlenmektedir.

Üniversiteler; Üniversitelerin bazı bölümlerine(beden eğitimi gibi) ise özel yetenek sınavıyla öğrenci alınmaktadır. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim kurumlarına başvurabilmek için o yılki YGS'ye girmek ve her yükseköğretim kurumunun baraj olarak kabul ettiği puanı geçmek gerekmektedir.

Özel yetenek gerektiren programlara başvurular doğrudan programın bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumuna yapılır. Sınav ve değerlendirme işlemleri ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yürütülmektedir.

Dolayısıyla hem liselere hem de üniversitelerin yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerine yetenekli olan öğrencileri keşfetmek ve bu lise ve üniversitelere girebilmelerini sağlamak amacıyla özellikle beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar derslerinden yetiştirme kursları açılması gerekmektedir. MEB'e gönderilen yazı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler